3. Poznaj swoje prawa i przepisy — na właścicielu procesu spoczywa odpowiedzialność za wybór strategii zarządzania materiałami palnymi i zapewnienie zgodności ze wszystkimi obowiązującymi dyrektywami, kodeksami i normami Unii Europejskiej.
Lokalne, krajowe i międzynarodowe przepisy, kodeksy i normy będą miały wpływ na strategię ograniczania emisji palnych pyłów. Znajomość przepisów mających zastosowanie do Twojego obiektu ma kluczowe znaczenie. Należy koniecznie zapoznać się z wymaganiami prawnymi obowiązującymi w Twojej okolicy i opracować plan łagodzenia skutków, mając je na względzie.
W Europie i wielu częściach świata dwie najczęściej przywoływane normy dotyczące ochrony pracowników i sprzętu przed zagrożeniami związanymi z potencjalnie wybuchową atmosferą to 1999/92/WE i 2014/34/UE (dyrektywy ATEX ), opublikowane przez Unię Europejską.
4. Opracuj plan ograniczania ryzyka — po zrozumieniu właściwości pyłu, przeanalizowaniu procesów i obiektu oraz zapoznaniu się z lokalnymi przepisami i regulacjami można przystąpić do opracowywania planu ograniczania ryzyka związanego z palnym pyłem.
Oto cztery kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu planu:
- Środki zapobiegawcze (np. szkolenie pracowników, sprzęt z separatorem do usuwania materiałów, które mogą zapalić materiały palne itp.)
- Procedury umożliwiające kontrolę zapylenia (np. posiadanie dobrze zaprojektowanych i obsługiwanych systemów odpylania, zapewnienie odpowiedniej konserwacji i utrzymanie czystości itp.)
- Działania na rzecz kontroli zapłonu (np. wdrożenie planu kontroli zapłonu, m.in. uziemienie i połączenie, minimalizacja ładunków elektrostatycznych, eliminacja niewłaściwej mieszanki metali, znaki „zakaz palenia” itp.)
- Procedury ochronne (np. lokalizacja odpylaczy, zabezpieczenia odpylaczy, takie jak wykrywanie iskier, utrzymywanie wyjść awaryjnych itp.)
W celu ograniczenia ryzyka wybuchu warto zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego systemu odpylania.
Jako producent i dostawca przemysłowych rozwiązań filtracyjnych możemy pomóc właścicielom procesów dobrać odpowiednie technologie filtracji. Aby zapewnić to wsparcie, potrzebujemy pełnych i dokładnych informacji na temat wszystkich potencjalnie palnych zanieczyszczeń oraz planów ograniczania pożaru i/lub wybuchu, które właściciel procesu ma zamiar wdrożyć. Po przygotowaniu planu ograniczania ryzyka możemy pomóc w jego weryfikacji. Służymy też wsparciem w zakresie integracji naszego sprzętu Donaldson z określoną strategią zarządzania pyłem.