Chociaż zarządzanie jednym lub kilkoma dobrze znanymi elementami „trójkąta ognia”, takimi jak tlen, ciepło i paliwo, może zmniejszyć ryzyko pożaru, to strategie zarządzania ryzykiem wybuchu muszą uwzględniać dwa dodatkowe elementy. Rozpraszanie pyłu i uwięzienie pyłu tworzą „pięciokąt wybuchu” i mogą wymagać oddzielnej strategii, która zajmie się wszelkim pozostałym ryzykiem wybuchu.
Elementem stanowiącym paliwo w „pięciokącie wybuchu” jest drobno rozproszona chmura pyłu. Z reguły za ryzyko uważa się chmurę wystarczająco gęstą, aby zasłonić dłoń lub — mówiąc bardziej praktycznie — warstwa pyłu o grubości zaledwie 0,5 mm. Ale podobnie jak propan, który stwarza niebezpieczeństwo tylko przy stężeniu objętościowym w powietrzu wynoszącym 1,8–8,4%, kluczowym czynnikiem jest wielkość cząstek. Dokumenty Niemieckiego Instytutu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy1 przedstawiają wyniki testów różnych próbek pyłu z uwzględnieniem wielkości cząstek i stężenia wymaganego, aby umożliwić spalanie.
Na przykład trociny stanowią zagrożenie tylko wtedy, gdy są mniejsze niż 63 μm — im drobniejszy pył, tym większa powierzchnia reakcji z tlenem — i w stężeniu powyżej 30 g/m3. Załóżmy więc, że przytoczona wcześniej w ramach przykładu osoba paląca pracuje w pomieszczeniu o kubaturze 150 m3, a warstwa kurzu o grubości 0,5 mm zalega na podłodze o powierzchni 50 m2. Dałoby to 0,025 m3 pyłu, a przy typowej gęstości 600 kg/m3 odpowiada to 15 kg, które – gdyby unosiły się w powietrzu – wytworzyłoby stężenie pyłu na poziomie 100 g/m3, stwarzając oczywiste zagrożenie.
Najważniejsza jest znajomość właściwości pyłu. Należy przetestować trzy główne parametry. Pierwszy to Pmax, czyli maksymalne ciśnienie, które można osiągnąć na podstawie wielkości cząstek. Następna jest szybkość, z jaką następuje wzrost ciśnienia, pamiętając, że będzie się ona różnić w zależności od kubatury pomieszczenia lub objętości naczynia. Pomnożenie tego wzrostu ciśnienia przez objętość daje wartość Kst, co pozwala nam ujednolicić szybkość wzrostu ciśnienia i zdefiniować cztery kategorie ryzyka: od St0 (nie wybucha) do St3 (bardzo silny wybuch). Należy jednak pamiętać, że słabsza eksplozja St1 jest tak samo niebezpieczna jak zdarzenie St3.
Ostatni główny parametr dotyczy znajomości minimalnej wymaganej energii zapłonu, która umożliwi bezpieczniejsze postępowanie. Pozostałe parametry obejmują temperaturę żarzenia, fakt, czy pył jest przewodzący i czy możliwy jest samozapłon. Wszystkie te czynniki są bardzo swoiste dla konkretnego pyłu powstającego w określonym procesie, dlatego zawsze zaleca się zasięgnięcie profesjonalnej porady.