Niektóre kolektory z mediami włóknistymi wykorzystują media podniesione w filtrach workowych. Filtry te nie zawierają dużej ilości żywicy, a zatem skutecznie odprowadzają ciecz i mają dość dobrą skuteczność. Jednak ich struktura nie jest bardzo stabilna. Z biegiem czasu włókna w medium zapadają się, co prowadzi do zwiększonego spadku ciśnienia, zmniejszenia przepływu powietrza i zmniejszenia skuteczności filtracji.
Optymalizacja filtra
Jednym ze sposobów na osiągnięcie pożądanego efektu wysokiej skuteczności i wydajnego odprowadzania jest zastosowanie warstw. Wiele kolektorów mgły ma warstwę filtra wstępnego, która składa się zasadniczo z dużych włókien, siatki lub sit, które wychwytują największe kropelki i umożliwiają ich łatwe odprowadzanie. Druga lub pierwotna warstwa przechwytuje większość pozostałych kropelek za pomocą mediów o wyższej skuteczności, ale nadal zachowuje dobre właściwości odprowadzania. Filtr końcowy to zazwyczaj filtr HEPA (skuteczność 99,97% dla cząstek 0,3 mikrona) lub filtr DOP (skuteczność 95% dla cząstek 0,3 mikrona). Filtry te mają wysoką skuteczność, a zatem usuwają ogromną większość kropelek, które do nich docierają; jednak źle odprowadzają ciecz i mają tendencję do zatykania się w przypadku nieprawidłowo zaprojektowanego kolektora. W prawidłowo zaprojektowanym kolektorze filtr wstępny wychwytuje dużą masę dużych kropelek i skutecznie je odprowadza. Następnie filtr pierwotny wychwytuje większość pozostałych kropelek, ale ulega mniejszemu obciążeniu, ponieważ filtr wstępny przechwycił już znaczną część całkowitej masy. Wreszcie końcowy filtr ma bardzo niskie obciążenie kropelkami, ale wysoką skuteczność. Jeżeli którakolwiek z tych warstw działa nieprawidłowo, nieprawidłowo działa cały kolektor.
Bardziej spójnym sposobem na osiągnięcie wysokiej skuteczności i wymaganego odprowadzania jest zastosowanie mediów wykonanych w technologii specjalnie przeznaczonej do rozwiązywania problemów związanych z filtracją podczas wychwytywania mgły.
Media Synteq XP™ firmy Donaldson to techniczna mieszanka małych i dużych włókien z opatentowanym systemem wiązania bez żywicy. Budowa tego medium umożliwia działanie filtra pierwotnego z zapewnieniem największych korzyści. Media Synteq XP zapewniają najwyższy poziom skuteczności dzięki opatentowanemu systemowi wiązania, który stapia cieplnie powierzchnię włókien wiążących z otaczającymi włóknami mikrokrystalicznymi. Ten rodzaj wiązania pozwala na uzyskanie stabilnej struktury porów w celu zapewnienia optymalnej wydajności i dłuższej żywotności, ponieważ pory nie są blokowane przez żywicę. Pozwala to na zwiększenie skuteczności małych włókien bez żywicy, która wpływałaby niekorzystnie na prawidłowe odprowadzanie. Duże włókna mogą nadal zapewniać ogólne podparcie dla struktury przy jednoczesnym zachowaniu czystych kanałów odpływowych w celu zapewnienia doskonałej wydajności.
Pomiar skuteczności kolektora
Innym interesującym zagadnieniem dotyczącym wychwytywania mgły za pomocą filtrów z mediami jest fakt, że charakterystyki spadku ciśnienia są bardzo różne od kolektorów suchych cząstek. Suche cząstki w statycznym (nieoczyszczającym) kolektorze są wychwytywane na filtrach, co powoduje znaczny wzrost spadku ciśnienia i wzrost skuteczności w miarę upływu czasu pracy kolektora. Zasadniczo nowe suche cząstki muszą przejść przez bryłę wcześniej wychwyconych suchych cząstek. Wychwytywany pył służy do zwiększenia skuteczności wychwytywania cząstek stałych w kolektorze.
Podczas filtracji mgły spadek ciśnienia nieznacznie zwiększa się w miarę nasycania się mediów cieczą. Jednakże skuteczność podczas dalszej pracy kolektora zazwyczaj ulega niewielkiemu obniżeniu. Przyczyną spadku skuteczności jest struktura porów utworzonych przez media włókniste w filtrze mgły. Gdy ciecz jest wychwytywana i łączona, małe pory wypełniają się lub zatykają cieczą. Całe dalsze filtrowanie odbywa się w pozostałych większych porach, co prowadzi do dwóch stanów:
- Wzrost prędkości powietrza przez pozostałe pory i towarzyszący temu wzrost spadku ciśnienia, oraz
- Wzrost prędkości powietrza przez pozostałe większe pory, które są mniej skuteczne w wychwytywaniu kropelek submikronowych, a zatem wydajność filtra zmniejsza się w sposób widoczny.
Co to oznacza dla nabywcy kolektora mgły? Jeżeli podana skuteczność kolektora jest przewidziana dla nowego filtra, będzie ona wyższa niż skuteczność rzeczywista podczas użytkowania. Jedyną prawdziwą i reprezentatywną skutecznością jest wartość mierzona za pomocą mgły przez pewien czas.
Wniosek
Wybór technologii kolektora mgły może być czynnością powodującą zniechęcenie. Jednak dobre rozwiązanie można znaleźć poprzez zrozumienie różnic i kompromisów pomiędzy podstawowymi technologiami usuwania mgły i dymu oraz dopasowanie cech i celów zakładu.
1) Pomiar aerozoli, 2. wydanie, Baron i Willeke, 2001.
2) Metalworking Fluids