Najczęściej stosowanym odpylaczem w instalacji jest tradycyjny odpylacz workowy. Tradycyjny odpylacz workowy wykorzystuje filtry workowe lub rękawy, w celu usuwania pyłu ze strumienia powietrza przenoszącego. Wiele konstrukcji odpylaczy workowych przedłuża żywotność filtrów, stosując sprężone powietrze w celu okresowego impulsowego czyszczenia filtrów w celu usunięcia osadzonego pyłu i przywrócenia charakterystyki przepływu przez filtry.
Stacje filtrów workowych są od dziesięcioleci jednym z najważniejszych elementów w przemyśle. W miarę starzenia się stacji filtrów workowych potrzebują one większej troski lub konserwacji zapobiegawczej (PM), aby utrzymać działanie, a im większa stacja filtrów workowych, tym większej troski wymagają filtry workowe. Filtry workowe są zwykle wymieniane, gdy średni spadek ciśnienia staje się zbyt wysoki lub w warunkach niestabilnych, które mogą uszkodzić worki (tj. ścieranie worków, zatykanie kurzem, wzrost temperatury lub po prostu nieprawidłowe zastosowanie).
Wymiana filtrów w kolektorach może być bardzo pracochłonna, czasochłonna i — szczerze mówiąc — brudna. Proces usuwania klatek wsporczych filtrów, a następnie brudnych worków może pochłaniać ogromną ilość czasu personelu. W zależności od liczby worków filtracyjnych i konstrukcji kolektora całkowity czas wymiany worka filtracyjnego może łatwo przekroczyć 24 godziny. Nawet podczas planowanego przestoju proces ten może znacznie przekroczyć czas działania zasobów zakładu przydzielonych na czas planowanego wyłączenia.
Kiedy występują zakłócenia (tj. pęknięte lub starte worki, przedwczesne zatkanie worków lub worki uszkodzone z powodu wzrostów temperatury), nieplanowane przestoje stają się bardzo wrażliwe na czas, krytyczne i kosztowne. Jeśli worki zamienne nie są dostępne w magazynie, kierownik serwisu może być zobowiązany do uiszczenia dodatkowych opłat w celu przyspieszenia dostawy worków zamiennych, czasami za dodatkową opłatą w wysokości kilku tysięcy dolarów. Nawet po otrzymaniu worków w fabryce pełna wymiana worków może potrwać dłużej niż 12–24 godzin. Oprócz nieoczekiwanych kosztów wymiany worków i przyspieszenia transportu, aby szybko zdobyć te worki, kolejnym znaczącym kosztem do rozważenia jest koszt utraconej produkcji na godzinę. W niektórych zakładach i branżach taki stan może kosztować zakład znacznie ponad 250 000 USD utraconej produkcji!
Minimalizacja przestojów
Jednym z wyzwań związanych ze zminimalizowaniem zarówno planowanych, jak i nieplanowanych przestojów jest ograniczenie godzin niezbędnych do przeprowadzenia wymiany filtrów, przy jednoczesnym przedłużeniu żywotności filtrów. Dłuższa żywotność i szybsza wymiana zmniejszą koszty przestojów. Biorąc pod uwagę tę rzeczywistość, w ostatnich latach zakupy konwencjonalnych filtrów workowych zmieniły się w zakupy plisowanych filtrów workowych do pracy na stacjach filtrów workowych.
Obudowa na plisowane filtry workowe
Plisowane filtry workowe łączą funkcjonalne zalety konwencjonalnych filtrów workowych z zaletami technologii filtrów z wkładem. Media worków plisowanych są dostępne z poliestru formowanego z masy, membrany z ePTFE i nanowłókien na podłożu formowanym z masy. Każda z tych opcji mediów może zoptymalizować wydajność filtra workowego. Media worków plisowanych oferują wyższą wydajność i więcej mediów filtracyjnych w zestawie filtrów, który jest znacznie krótszy niż tradycyjny filtr workowy. Dzięki tym cechom plisowane filtry workowe mogą zaoferować średnio 2–3 razy dłuższą żywotność niż tradycyjny filtr workowy.