Autor: Rick DeJong, starszy dyrektor ds. technologii produktów i
Wade Wessels, globalny dyrektor ds. IoT i rozwiązań internetowych, firma Donaldson
Internet rzeczy (IoT) to technologia szybko przenosząca się z urządzeń konsumenckich do zakładów przemysłowych i pojazdów. Internet rzeczy odnosi się do maszyn podłączonych bezprzewodowo do Internetu w celu udostępniania danych. Po połączeniu z Internetem (lub chmurą) urządzenia te są powszechnie nazywane „urządzeniami podłączonymi”. Zobacz tutaj, jak firma Donaldson uwalnia potencjał Internetu rzeczy.
Aby zrozumieć potencjał i siłę Internetu rzeczy, zastanówmy się, w jaki sposób mógłby on ulepszyć zwykłą maszynę — odpylacz przemysłowy — podczas większości operacji produkcyjnych.
Dlaczego odpylacze są głównymi kandydatami do udoskonaleń za pomocą IoT
Zakłady produkcyjne instalują odpylacze przemysłowe w celu oczyszczenia powietrza w maszynach i wokół nich oraz tam, gdzie pracują ich pracownicy. Odpylacze są obecne w setkach tysięcy zakładów na całym świecie, od wytwórców produktów metalowych i warsztatów obróbki drewna, po zakłady przetwórstwa spożywczego i elewatory zbożowe. Donaldson jest jednym z największych producentów odpylaczy przemysłowych na świecie, a nasze duże niebieskie odpylacze są rozpoznawalnym znakiem w wielu z tych obiektów.
W większości operacji odpylacze są uważane za urządzenia pomocnicze, ponieważ chronią podstawowe urządzenia produkcyjne, ale same w sobie nie wytwarzają produktu. Jest to istotne, ponieważ urządzenie pomocnicze — nawet jeśli ma kluczowe znaczenie dla bezpieczniejszych operacji — może stanowić wyzwanie dla firm. Wiele operacji ma ograniczoną liczbę pracowników, którzy muszą skupiać się na linii technologicznej, a zatem podstawowa konserwacja odpylacza i wymiana filtrów mogą łatwo schodzić na dalszy plan.
To sprawia, że odpylanie jest głównym kandydatem do udoskonalenia za pomocą Internetu rzeczy; podłączone urządzenia mogą działać bardziej samowystarczalnie, bardziej opłacalnie, a może nawet zdalnie.
Jak to działa
Oczami i uszami urządzeń podłączonych są czujniki — małe urządzenia cyfrowe umieszczone w maszynach do pomiaru danych, takich jak światło, ciepło, ruch, wilgotność, ciśnienie i inne wpływające na wydajność czynniki wskazujące sposób działania maszyny. Inżynierowie z firmy Donaldson od dziesięcioleci używają czujników w urządzeniach laboratoryjnych w celu opracowania nowych i lepszych modeli. Jednak czujniki i ich dane nie były zbyt dostępne dla końcowych użytkowników urządzeń. Szacunkowo jedynie 30 procent fabryk jest zdigitalizowanych. Tak więc pierwszym krokiem do wdrożenia Internetu rzeczy jest umieszczenie czujników w nowych i istniejących urządzeniach przemysłowych.
Wiele zakładów wdrożyło czujniki w ramach automatyzacji fabryki, ale podłączenie tych danych do Internetu to ogromny krok w kierunku skrócenia czasu i zmniejszenia wysiłku. Dane przesyłane do chmury mogą być łączone z innymi istotnymi informacjami, takimi jak cykle obciążenia, dane dotyczące emisji w czasie rzeczywistym, a nawet prognozy pogody. Informacje te mogą pomóc w uruchomieniu odpowiedniej reakcji podłączonej maszyny.