Jak wykorzystywać spadek ciśnienia do sterowania czyszczeniem filtra?
Spadek ciśnienia mierzony za pomocą wskaźnika Photohelic lub innych elektronicznych wskaźników spadku ciśnienia może pozwolić na użycie dolnych i górnych wartości zadanych do sterowania cyklem czyszczenia, który rozpocznie się zatem dopiero wtedy, gdy spadek ciśnienia osiągnie wartość górną, i zatrzyma się, gdy spadek ciśnienia osiągnie dolną wartość zadaną.
Na przykład: Jeżeli górna wartość zadana wynosi 4 cale słupa wody, a dolna wartość zadana 2 cale słupa wody, cykl czyszczenia rozpocznie się, gdy spadek ciśnienia osiągnie 4 cale słupa wody i będzie trwał do momentu, aż spadek ciśnienia osiągnie dolną wartość zadaną wynoszącą 2 cale słupa wody, przy której cykl czyszczenia się zatrzyma. Czyszczenie nie rozpocznie się ponownie, dopóki spadek ciśnienia nie osiągnie wartości 4 cali słupa wody.
Korzyści wynikające z czyszczenia na podstawie spadku ciśnienia obejmują możliwości oszczędności sprężonego powietrza, niższą całkowitą emisję, dłuższą żywotność zaworów elektromagnetycznych i zaworów membranowych oraz potencjalnie dłuższą żywotność filtra. Jeżeli odpylacz czyści się tylko wtedy, gdy spadek ciśnienia przekroczy górną wartość zadaną, zużycie drogiego sprężonego powietrza jest mniejsze niż w przypadku ciągłego działania systemu czyszczenia. Czyszczenie filtrów tylko wtedy, gdy jest to wymagane, oznacza, że impulsy są wytwarzane rzadziej, więc potrzeba więcej czasu, zanim całkowite zużycie z powodu impulsów uszkodzi filtry. Jeżeli filtry są również wysokiej jakości filtrami obciążanymi powierzchniowo, każdy impuls jest bardziej skuteczny w czyszczeniu i potrzeba mniej impulsów, aby osiągnąć dolną wartość zadaną spadku ciśnienia. To zmniejszenie częstotliwości wywoływania impulsów ma dodatkową zaletę polegającą na pozostawianiu warstwy pyłu na filtrze w celu zwiększenia średniej skuteczności. Ponieważ filtr można czyścić impulsowo, gdy spadek ciśnienia rośnie z powodu nadmiernego obciążenia pyłem, odpylacz pracuje dłużej z wyższą skutecznością.
Sterownik **Delta-P Plus® pozwala również na czyszczenie w czasie przestoju, które pozwala wyczyścić filtry po wyłączeniu głównego wentylatora odpylacza. Można ustawić czas, przez który filtry mają być czyszczone, a urządzenie wyłączy się automatycznie po upływie tego czasu. Funkcja ta jest bardzo korzystna, ponieważ czyszczenia nie można przypadkowo pozostawić na noc, gdy proces nie jest uruchomiony, co może potencjalnie uszkodzić filtry i niepotrzebnie zużywać sprężone powietrze. Gdy funkcja ta jest używana, na kanale wlotowym powinna znajdować się zasuwa, która powinna być zamknięta na czas czyszczenia podczas przestoju. Zamknięcie zasuwy ogranicza możliwość migracji pyłu z wlotu bez włączonego zasysania przez wentylator.
Ponieważ każde zastosowanie jest inne, konfiguracja sterowania czyszczeniem będzie zależeć od rodzaju generowanego pyłu, obciążenia filtrów i liczby godzin użytkowania dziennie. Na przykład: Bardzo drobny pył o jednolitym rozmiarze cząstek i dużym obciążeniem filtrów pochodzącym z operacji takich, jak cięcie laserowe lub plazmowe, może narzucać ciągły cykl czyszczenia, aby umożliwić regenerację filtrów, gdy spadek ciśnienia zaczyna się zwiększać. Dla pyłu zawierającego cząstki o większych rozmiarach (większe niż submikronowe) i o szerokim zakresie rozmiarów, można ustawiać dolne i górne wartości zadane, tak aby czyszczenie impulsowe odpylacza miało miejsce tylko wtedy, gdy jest to wymagane. Może to być korzystne dla każdego pracownika, który może znajdować się blisko odpylacza podczas cykli czyszczenia.