MINNEAPOLIS (7 lipca 2014 r.) – Łuszczarnia migdałów nowej generacji — oraz zapewniane przez nią korzyści w zakresie bezpieczeństwa żywności i jakości produktu — były w centrum uwagi w czerwcu podczas otwartych dni w spółdzielni Minturn Hullers z Chowchilla w Kalifornii.
Projekt i budowa o wartości 24 milionów dolarów zajęły ponad dwa lata. Jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja w kalifornijskim przemyśle migdałowym o wartości 4 miliardów dolarów. Pozwoli to spółdzielni Minturn podwoić swoją wydajność i uzyskać sezonową produkcję ponad 150 milionów funtów jąder. Firma Beeler Industries z Salida zrealizowała inwestycję łuszczarni od koncepcji do oddania do użytku. Zastosowano innowacyjną technologię oddzielania firmy Lewis M. Carter Manufacturing z Donalsonville, Ga. oraz wiodące w branży urządzenia do filtracji powietrza procesowego firmy Donaldson Torit® z Minneapolis. Maszyny zajmują powierzchnię boiska do piłki nożnej. Konstrukcja o powierzchni 61 000 stóp kwadratowych mieści urządzenia procesowe, wysyłkę masową i magazyn.
„To jedna z największych łuszczarni w dolinie” – stwierdził Mike Beeler, właściciel i prezes Beeler Industries.
Dla spółdzielni Minturn inwestycja ta wyraża silne przekonanie, że rynek migdałów w stanie nadal będzie się rozwijać dzięki wysokiej konsumpcji krajowej i ogromnemu apetytowi na orzechy wśród konsumentów w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Europie.
„Ten projekt sam w sobie pokazuje sposób, w jaki postrzegamy przemysł migdałowy w Kalifornii i co myślimy o jego przyszłości. Jest ona świetlana.” – stwierdził Jeff Hamilton, dyrektor generalny Minturn. „Nasi obecni członkowie plantatorzy nadal rozwijają swoją działalność... Dzięki temu obiektowi będziemy mogli dbać o plantatorów, którzy od wielu lat są zaangażowani w tę spółdzielnię”.
Hamilton stwierdził, że wzrost wielkości produkcji stanowił kluczową część decyzji o inwestycji w projekt. Spółdzielnia hrabstwa Madera przetworzyła w 2013 r. ponad 80 milionów funtów jąder migdałów, co czyni ją jedną z pięciu najlepszych łuszczarni w Kalifornii.