Sklep Kontakt

Na co należy zwrócić uwagę, dobierając odpowiedni system wyciągu dymów spawalniczych

Aby dobrać odpowiednią technologię pod kątem konkretnego zastosowania, należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.

Wszystkie rodzaje spawania powodują powstawanie dymów, na które narażeni są wykonujący zadania pracownicy. Dbając o odpowiednią wentylację miejsca pracy, można jednak znacznie ograniczyć to ryzyko. Nie należy jednak zakładać, że wentylatory, otwarte okna czy nawet wykonywanie prac spawalniczych na świeżym powietrzu zapewni spawaczom odpowiedni poziom ochrony. Zamiast wentylacji naturalnej zdecydowanie lepiej jest wykorzystywać rozwiązania LEV (lokalną wentylację wyciągową), które pozwolą wychwycić dymy w pobliżu ich źródła, zanim zdążą się rozprzestrzenić w całym obiekcie.

Chociaż każde stanowisko spawalnicze jest jedyne w swoim rodzaju, poniższe pytania pomogą Ci wybrać najodpowiedniejszy system wyciągu dymów pod kątem realizowanych zadań.

Jakie zagrożenia związane z pyłami i dymami występują w danej lokalizacji?

Analizując materiały i proces, należy przede wszystkim zrozumieć ryzyko zapłonu występujące podczas wykonywania prac. Wskazówki dotyczące przeprowadzenia tej analizy można znaleźć w dyrektywie ATEX 2014/34/UE. Dotyczy urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do pracy w środowiskach zagrożonych wybuchem. Po określeniu zagrożeń można opracować strategię usuwania dymów dostosowaną specjalnie pod kątem konkretnej lokalizacji.

Warsztaty wyposażone w wiele stanowisk spawalniczych posiadających ramiona wyciągowe podłączone do centralnego odpylacza Donaldson Downflo®.
Jakie ilości dymów spawalniczych powstają w danym zakładzie?

Następnie należy określić cykl pracy danej instalacji i ilość cząstek stałych, z którymi będzie musiał sobie poradzić dany wyciąg. Czy zakład pracuje przez całą dobę, a może jedynie przez 8 godzin i tylko w dni robocze? W takim przypadku istnieje ryzyko, iż podczas realizowanych zadań powstają większe ilości cząstek stałych dymu spawalniczego. Warto wówczas zdecydować się na wyciągi do dymów spawalniczych, które działają w sposób ciągły, są wyposażone w mechanizmy samoczyszczące, a także żywotne filtry pozwalające ograniczyć przestoje. Duża ilość dymów spawalniczych powstaje także podczas spawania zrobotyzowanego przy zachowaniu tych samych wymagań.

Z drugiej strony w przypadku, jeśli zakres realizowanych prac ogranicza się głównie do spawania ręcznego, a stacje spawalnicze są wykorzystywane sporadycznie, warto rozważyć niewielki, mobilny wyciąg dymów spawalniczych. W zależności od zapotrzebowania sprzęt ten można włączać i wyłączać. W obiekcie należy jednak zainstalować wytrzymałe filtry, które pozwolą utrzymać optymalną wydajność wentylacji i zminimalizować przestoje podczas pracy.

Wyciąg do usuwania dymów w miejscu pracy (DFPRE 1)
Jaka metoda usuwania dymów będzie najlepsza?

Warto określić, gdzie powstają dymy spawalnicze oraz ustalić, w którym miejscu zakładu da się zainstalować dany sprzęt. Zdecydowanie zaleca się, aby usuwać dymy w pobliżu miejsca ich powstawania. Usuwanie dymów ze źródła oznacza, że każde stanowisko spawalnicze ma własny okap zbierający, ramię wyciągowe lub stół warsztatowy do pochłaniania dymów wytwarzanych podczas danego zadania.

Trzeba przy tym zwrócić uwagę na ograniczenia przestrzenne, które mogą utrudniać usuwanie dymów w miejscu ich powstawania. Obecność suwnic, ograniczona przestrzeń na podłodze oraz brak miejsca na kanały potencjalnie ograniczają pole manewru, pozwalając skorzystać jedynie z ogólnej metody wentylacji. W przypadku tej metody na stanowisku spawania nie wykorzystuje się sprzętu wychwytującego. Obecny w danym otoczeniu kolektor pobiera dymy z całego obszaru roboczego.

Trzeba także zastanowić się nad tym, czy układ instalacji zakładu ulega częstym zmianom. Ogólna wentylacja może nie wymagać ponownej konfiguracji w przypadku zmiany układu, natomiast system usuwania dymów ze źródła należy przemieszczać ze sprzętem spawalniczym.

Scentralizowany kolektor dymu DFE 4 32 na zewnątrz
Gdzie należy umiejscowić sprzęt?

W przypadku, jeśli nasz wybór padnie na usuwanie dymów u źródła, warto przemyśleć, gdzie umieścić sprzęt w stosunku do stanowisk spawalniczych. W przypadku obiektów z rozproszonymi stanowiskami pracy najlepiej jest zastosować układ punktów poboru, w którym jeden kolektor jest podłączony do jednego stanowiska spawalniczego lub stacji spawalniczej. Ponieważ każdy punkt spawania ma swój własny wyciąg, zdecydowanie zaleca się wybrać model o niewielkiej powierzchni, który można umieścić bezpośrednio przy każdym stanowisku pracy lub w jego pobliżu.

W przypadku innych warsztatów zdecydowanie lepiej sprawdzi sięscentralizowane rozwiązanie. W tego typu instalacjach jeden kolektor obsługuje wiele stanowisk pracy, które połączone są z wyciągiem siecią przewodów. W tych układach scentralizowany kolektor jest zazwyczaj umiejscowiony w pewnej odległości od punktów spawania. Takie rozwiązanie zdaje egzamin w sytuacji, gdy powierzchnia podłogi w miejscu spawania jest ograniczona.

Jaki rodzaj sprzętu filtracyjnego najlepiej sprawdzi się w praktyce?

Po określeniu szczegółowych danych procesu spawania, ograniczeń obiektu i celów usuwania dymu można przystąpić do wyboru samego wyciągu. Urządzenie to zasysa zanieczyszczone powietrze, odfiltrowuje cząstki stałe i wydmuchuje przefiltrowane powietrze na zewnątrz lub z powrotem do pomieszczenia. Cząstki osadzające się w wyciągu zostają przekierowane do pojemników na odpady.

Oferta kolektorów Donaldson Downflo® obejmuje szeroki wybór konstrukcji i rozmiarów. Ich plisowane filtry da się łatwo wymieniać. Dodatkowo kompaktowa obudowa umożliwia niezwykle skuteczne zatrzymywanie cząstek.

Kolektory z wkładami Donaldson Torit® Downflo®

Kolektory dymu Donaldson są wyposażone w funkcję samoczynnego oczyszczania, dzięki której sprężone powietrze pulsacyjnie oczyszcza filtry podczas pracy, wydłużając ich okres eksploatacji. Aby skorzystać z tej funkcji, potrzebne jest jednak źródło sprężonego powietrza.

W przypadku filtrów zdecydowanie zaleca się modele przeznaczone do usuwania dymów spawalniczych o wielkości poniżej mikrona, takie jak filtry z drobnych włókien Ultra-Web® firmy Donaldson. Zawarte w nich medium zatrzymuje kurz na powierzchni, tworząc bryłę kurzu, która łatwo się odrywa, co pozwala wydłużyć żywotność filtra.

Inne najlepsze praktyki

Dwie dodatkowe rekomendacje pomogą Ci dobrać doskonały system wyciągu dymu dostosowany pod kątem danego zastosowania:

  • Zaangażowanie w projekt systemu spawaczy. Urządzenia przechwytujące, takie jak ramiona wyciągowe, powinny być zwrotne i mieć wystarczającą długość, aby pracownicy mogli je odpowiednio wyregulować podczas poruszania się po częściach. Korzystając z ich doświadczeń, można łatwiej opracować dostosowany pod kątem potrzeb użytkowników system.
  • Pomocą służą też specjaliści ds. odprowadzania oparów i dymów. Z uwagi na to, iż proces ten obejmuje wiele zmiennych, warto nawiązać współpracę z kompetentną osobą, która pomoże przeanalizować pracę instalacji i dobrać idealne rozwiązanie. Wsparciem podczas całego procesu służą między innymi przedstawiciele firmy Donaldson.

Pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie dla Twojego zastosowania.

Close