Korzyści z plisowanych worków filtracyjnych w stacjach filtrów workowych
Zwiększona powierzchnia filtra — Plisowane filtry workowe mogą zapewniać nawet dwukrotnie większą powierzchnię filtracji na stopę długości filtra, dlatego w istniejących urządzeniach zwiększona ilość mediów filtracyjnych w zestawie plisowanym może zmniejszać prędkości filtracji lub pozwalać na większą całkowitą objętość przy tej samej prędkości filtracji. Oznacza to, że można przepuszczać większą ilość powietrza przez istniejące kolektory bez konieczności dodawania kolejnego kolektora lub przerabiania obecnie używanych urządzeń. Należy zwracać uwagę na kolektory w stacjach filtrów workowych z wejściem od dołu, w których nadal mogą występować ograniczenia całkowitej objętości powietrza w oparciu o wynikowy profil prędkości wstępującej w kolektorze.
Niższy spadek ciśnienia — Ponieważ worki plisowane mogą podwajać ilość mediów w kolektorze stacji filtrów workowych, często mogą obniżać średni spadek różnicy ciśnień w kolektorze, zakładając takie same objętości przepływu powietrza. Zmniejszenie spadku ciśnienia często przekłada się bezpośrednio na oszczędności energii w całym okresie eksploatacji filtra, jeśli wentylator można wyregulować tak, aby wykorzystać zmniejszone obciążenie statyczne systemu filtracji. Zmniejszenie spadku różnicy ciśnień może również zmniejszyć częstotliwość czyszczenia impulsowego wymaganą przez filtry, oferując dodatkowe oszczędności w zmniejszonym zużyciu sprężonego powietrza.
Odporność na ścieranie — Ścieranie często skraca żywotność filtrów workowych z powodu otworów pojawiających się w dolnych częściach worków filtracyjnych. Powoduje to natychmiastowe awarie worków filtracyjnych, ponieważ przez otwory te zaczyna przepływać niefiltrowane powietrze obciążone pyłem. Worki plisowane mogą rozwiązać problem ścierania na kilka sposobów. Po pierwsze, media poliestrowe typu spunbond w workach plisowanych są bardzo trwałe. Po drugie, worki plisowane zapewniają większą ilość mediów na stopę długości worka, a zatem worki plisowane są często znacznie krótsze niż zastępowane przez nie worki z tkaniny. Umożliwia to utworzenie strefy zrzutu w dolnej części kolektora. Pył dostający się do kolektora ma zwiększoną objętość, ponieważ dostaje się z niższymi prędkościami do bardziej otwartego kolektora. Ta strefa pozwala, aby cięższe, a zatem bardziej ścierne pyły po prostu opadały do leja bez wirowania i uszkadzania dna worków filtracyjnych.
Zwiększona skuteczność filtrowania — Kolejną zaletą worków plisowanych jest poprawa skuteczności filtrowania. W porównaniu do konwencjonalnych 16-uncyjnych worków poliestrowych plisowane worki z poliestru typu spunbond mogą zmniejszać emisję początkową nawet o 50%. Worki plisowane powlekane nanowłóknami lub PTFE mogą dodatkowo zmniejszać emisję nawet o 75% w porównaniu do konwencjonalnego filtra workowego. W niektórych przypadkach poprawiona skuteczność filtra zapewniana przez worki plisowane może stanowić różnicę między spełnieniem lub przekroczeniem wymagań dotyczących emisji. Gdy gromadzony pył jest strumieniem produktu, zwiększona skuteczność filtra może również pomóc poprawić wydajność ogólną, ponieważ mniejsza ilość produktu wyrzucanego z komina przekłada się na większą ilość produktu, który można sprzedać.
Łatwość konserwacji — I wreszcie, jeśli chodzi o wymianę filtrów, wymiana worków filtracyjnych z tkaniny zawsze była procesem nieprzyjemnym i czasochłonnym. Zanieczyszczone worki i klatki są często trudne do wyjęcia z kolektora, a ponadto przed zamontowaniem w kolektorze nowych worków konieczne jest zdjęcie starych worków z klatek.
Ponieważ worki plisowane zastępują w kolektorze worek oraz klatkę, często ich wymiana jest nie tylko łatwiejsza, ale także szybsza. Ponadto ponieważ worki plisowane są zwykle znacznie krótsze niż zastępowane przez nie worki i klatki, często są one znacznie łatwiejsze w obsłudze. Użytkownicy worków plisowanych często stwierdzali, że mogą skrócić czas wymiany o ponad połowę, a zatem łatwość wymiany staje się kolejną oszczędnością kosztów związaną z workami plisowanymi — mniej godzin pracy na wymianę worków i mniej godzin przestoju.
Ogólnie rzecz biorąc, worki plisowane zapewniają rozwiązania dla wielu różnych wyzwań dotyczących stacji filtrów workowych, w tym sposobu zwiększania wydajności systemu odpylania bez dodatkowych kosztów robocizny lub nakładów inwestycyjnych związanych z montażem nowego urządzenia. Worki plisowane mogą zapewniać nie tylko bardziej skuteczną filtrację, ale oferują również możliwość niższego spadku ciśnienia, dłuższej żywotności filtra, szybszej i łatwiejszej konserwacji, a nawet mogą pomóc w rozwiązaniu problemu ścierania filtra.