Gdzie kupić Sklep Kontakt

Ponowna analiza zbiornika hydraulicznego

Każdy producent silnika lub sprzętu zgodzi się, że: przestrzeń jest cennym i ograniczonym zasobem.

W związku z tym, projektując układy hydrauliczne, konstruktorzy często uwzględniają zbiornik płynu na późniejszym etapie, co jest do pewnego stopnia słuszne, dlatego: zbiornik płynu jest postrzegany jako pasywny zbiornik, który zatrzymuje nadmiar niepotrzebnego oleju hydraulicznego. Zbiornik hydrauliczny jest często umieszczany w dowolnym miejscu, na końcowych etapach projektowania pojazdu lub układu.

Takie myślenie jest przynajmniej do pewnego stopnia zrozumiałe. Zbiornik oleju hydraulicznego nie powinien zakłócać pracy sprawnego układu. Zbiornik musi być wystarczająco duży, aby pomieścić zmieniające się poziomy płynów i natężenie przepływu, a jeśli wiąże się to z tym, że jest umieszczony w mniej dogodnym miejscu z punktu widzenia projektu, często uważa się to za akceptowalny kompromis.  Można jednak argumentować, że uczynienie każdego komponentu – nawet tego, który jest często postrzegany jako dodatek – tak sprawnym, jak to tylko możliwe jest wartościowe.

Zadaliśmy więc pytanie: co by było, gdyby był lepszy sposób?

Dostosowany zbiornik może być mniejszy i bardziej elastyczny pod względem formy w stosunku do konwencjonalnych konstrukcji zbiornika.

Co by było, gdyby zbiornik hydrauliczny był dodatkiem netto dla całego układu hydraulicznego i ułatwiał życie zespołowi inżynierów? W tym przypadku zwykle stosowane jest stare powiedzenie „Jeśli się nie zepsuło, nie naprawiaj”; konstruktorzy dysponują innymi miejscami pod maską silnika, które zasługują na uwagę. Jednak gotowe rozwiązanie zbiornika hydraulicznego, które jest sprawniejsze i zwiększa wydajność oraz niezawodność, to coś, na co zdecydowałby się każdy zespół projektowy. Tworząc zbiornik dostosowany do układu i zbudowany z komponentów stworzonych do wspólnej pracy, można sprawić, że cały układ będzie sprawniejszy przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Pomysł ten zmniejsza problem związany z dopasowaniem zbiornika i jego różnych komponentów do tej przestrzeni.

Close
Nie bez powodu

Wiele zbiorników jest umieszczanych po większej stronie, ponieważ pojemność zbiornika jest zwykle określana przez czas leżakowania płynu powracającego. Oznacza to, że jeśli przez system przepływa 100 galonów na minutę, zbiornik o stosunku przepływu dwa do jednego musiałby pomieścić 50 galonów. Każdy galon, który wraca do zbiornika, będzie w nim leżakował przez co najmniej jedną minutę, zanim powróci do układu, tak aby powietrze porwane miało czas na ulotnienie się z płynu.

Zintegrowane rozwiązania zbiorników mogą pomóc zwiększyć całkowitą wydajność układu hydraulicznego.

W przeciwieństwie do konkretnych przypadków, te liczby to tylko przykłady. Chodzi o to, że czas leżakowania determinuje rozmiar zbiornika, ponieważ projektanci układu muszą zapewnić czas na rozproszenie powietrza. Pod wieloma względami powietrze porwane – wolne powietrze, które przedostało się do układu zwykle przy wlocie pompy lub przez zużyte uszczelki cylindra, które miesza się z olejem, gdy jest pod ciśnieniem – może być równie szkodliwe dla układu, co zanieczyszczenia, takie jak brud i woda. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest powietrze powracające do układu, w którym może ono powodować wibracje, nadmierny hałas, niepotrzebne zużycie, zwiększone utlenianie płynów i zmniejszoną precyzję podczas używania elementów sterujących.

Bycie lepszym w tym, co robi

Jeśli przyjrzymy się, w jaki sposób działa zbiornik, możemy sprawić, że będzie on bardziej wydajny. Filtracja zanieczyszczeń jest procesem odrębnym od odpowietrzania. Zanieczyszczenia są odfiltrowywane przy wlocie do zbiornika, a powietrze usuwa się, podczas gdy płyn leżakuje w zbiorniku. Jednak ten naturalny proces odpowietrzania często zmusza inżynierów do podejmowania decyzji o wielkości zbiornika.

Załóżmy, że chcesz, aby zbiornik był o połowę mniejszy przy współczynniku przepływu sześć do jednego. Oznacza to, że można zmniejszyć rozmiar do 20-galonowego zbiornika w przypadku układu z przepływem 120 galonów na minutę. Jest to wyzwanie, ponieważ jeśli naczynie jest mniejsze, nie ma tyle czasu, aby pęcherzyki powietrza w płynie uniosły się w naturalny sposób do góry. Jednak jeśli używasz wielofunkcyjnego filtra hydraulicznego, który usuwa powietrze porwane i jednocześnie filtruje zanieczyszczenia, nie musisz pozwalać płynowi leżakować tak długo, co oznacza, że możesz zaprojektować mniejsze zbiorniki.

Procent odpowietrzonego oleju hydraulicznego
Niższy procent napowietrzania skutkuje lepszą wydajnością hydrauliczną. Filtry odpowietrzające firmy Donaldson utrzymują napowietrzenie na poziomie 1,5% lub niższym. Przy wyższych poziomach napowietrzenia utrata wydajności i hałas stają się problemem.*

W porównaniu z tradycyjnymi zbiornikami ten mniejszy, bardziej wydajny zbiornik oferuje wiele korzyści zarówno dla producenta oryginalnego sprzętu (original equipment, OE), jak i dla jego użytkowników końcowych. W przypadku oryginalnego sprzętu zbiornik, który jest mniejszy i bardziej elastyczny pod względem rozmiaru, może zmieścić się w większej liczbie miejsc w układzie, maksymalizując wydajność projektu. Taki zbiornik zużywa również mniej materiału, co obniża koszty. A jeśli w zbiorniku znajduje się o połowę mniej płynu, potrzeba znacznie mniej płynu w całym układzie, co dodatkowo obniża koszty produkcji (lub pierwszego montażu).

Dla właścicieli sprzętu mniej płynu leżakującego w układzie oznacza, że będą musieli kupować mniej oleju hydraulicznego przez cały okres eksploatacji układu. Właściciele sprzętu i operatorzy często mówią o tym, jak wydajne odpowietrzanie płynu hydraulicznego zapewnia cichszą pracę maszyny, bardziej precyzyjną kontrolę i mniejsze zużycie, co oznacza dłuższą żywotność sprzętu i niższe koszty użytkowania. Są to korzyści bezpośrednio związane z wydajnym i inteligentnym projektem OE.

Prostsze. Mniejsze. Inteligentniejsze.

Nasze zbiorniki hydrauliczne zostały zaprojektowane w celu optymalizacji przestrzeni i wydajności – do 50% redukcji rozmiaru zbiornika. Dzięki dostosowaniu dostępnej przestrzeni w sprzęcie i integracji filtracji odpowietrzającej z układem, nasze zbiorniki są optymalnie dopasowane do Twojej platformy pod względem rozmiaru.

Technologia jest tutaj

Dobra wiadomość dla producentów sprzętu jest taka, że ten hipotetyczny układ zbiornika hydraulicznego nie jest już hipotetyczny. Nie ma już potrzeby tworzenia dodatkowej przestrzeni dla nieporęcznego, nieelastycznego zbiornika w kształcie sześcianu, ani nie ma potrzeby pozyskiwania komponentów w celu dopasowania zbiornika do przestrzeni, do której nie jest przeznaczony.

A zatem, czy jest lepszy sposób na zbudowanie zbiorników płynu hydraulicznego? Tak. Możliwe jest tworzenie nie tylko mniejszych zbiorników, ale także zbiorników o „odpowiedniej wielkości” przez ponowną analizę całego procesu. Teraz można zaprojektować sprzęt i zbudować układ zbiorników pod klucz specjalnie dla danego projektu. Daje to inżynierom większą kontrolę i eliminuje ciśnienie, aby zrobić miejsce na nieporęczny, uciążliwy zbiornik, zapewniając, że zbiornik jest integralną częścią układu.

Wyobraź sobie zbiornik hydrauliczny, który jest w pełni zrealizowany i bezproblemowy; gotowy do zainstalowania w Twojej przestrzeni; zawiera wszystkie elementy. I dodaje warstwy ochronne zarówno przed powietrzem porwanym, jak i innymi zanieczyszczeniami.

To ponowna analiza zbiornika hydraulicznego.

 

*Test przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych, symulujący ciągły wyciek powietrza do układu przez 30 kolejnych minut.
Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w lipcu 2020 r. na stronie internetowejFluidPowerJournal.com.

 

Masz więcej pytań na temat korzyści, jakie nasze produkty przynoszą Twojej firmie?

Close