Obsługę systemów czyszczenia impulsowego również należy odpowiednio rozważyć. Systemy te są zazwyczaj obsługiwane za pomocą jednej z trzech metod: 1) ręcznie; 2) automatycznie na podstawie spadku ciśnienia; lub 3) automatycznie w określonych odstępach czasowych. Bez względu na to, czy stosuje się obsługę ręczną czy automatyczną, filtry należy oczyścić, zanim zanieczyszczenie osiągnie problematyczny poziom. Na przykład jeśli czyszczenie nie zostanie uruchomione po upływie określonego czasu, stopień zanieczyszczenia filtrów może spowodować poważne problemy operacyjne. Podobnie jak w przypadku każdej czynności obsługowej lub konserwacyjnej, zaniedbanie zwiększa ryzyko awarii.
W niektórych przypadkach system impulsowy będzie potrzebny tylko do zapobiegania zanieczyszczeniom. W okresach dużego oblodzenia, intensywnych opadów śniegu, ekstremalnych mrozów i burz piaskowych system impulsowy może faktycznie umożliwiać kontynuowanie pracy turbiny, ponieważ będzie działał jako środek zapobiegawczy.
Streszczenie: oceń swoje potrzeby
Warunki środowiskowe w dużej mierze wpływają na decyzje dotyczące konstrukcji układu wlotowego i doboru filtrów. Trzech filarów — wydajności, wodoszczelności i regeneracji po impulsie — nie da się zazwyczaj rozpatrywać osobno. Trzeba w ich przypadku zastosować zintegrowane podejście. Idealne wyważenie i dobranie rozwiązań dopasowanych do danej turbiny gazowej powinno być czynnikiem branym pod uwagę przy obliczaniu kosztów potencjalnych przestojów i długoterminowego zwrotu z inwestycji (ROI).
Przy ocenie zwrotu z inwestycji wiele czynników może wpływać na koszty filtracji. Należy ocenić scenariusz każdego operatora, ponieważ zwrot z inwestycji nie będzie w każdym przypadku taki sam. Na przykład przy ocenie wydajności filtracji zastosowanie filtra o większej efektywności nie zawsze jest uzasadnione. Tylko w przypadku, gdy zwiększona moc wyjściowa kompensuje koszty nieznacznie zwiększonego spadku ciśnienia, można uzyskać finansowy zwrot z inwestycji. Niższa wydajność może czasami być bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie. Podobnie wodoszczelność może być istotniejsza od wydajności na obszarach przybrzeżnych, ale nie w suchych miejscach, gdzie narażenie na sprzyjające korozji powietrze oceaniczne jest mało prawdopodobne.
Każda sytuacja jest inna i dlatego konieczna jest dokładna analiza potrzeb operatora, aby określić optymalną konstrukcję filtra. W przypadku każdej elektrowni należy wziąć pod uwagę wpływ ekonomiczny, a nie tylko czynniki techniczne. Podstawową kwestią jest to, aby ocenić, które czynniki są najważniejsze w kontekście zaspokajania potrzeb operatora.
Przejście na odpowiedni filtr powietrza wlotowego: dwa przykładowe przypadki
Profil Er|W|P umożliwia porównanie bardzo zbliżonych warunków i lepsze dopasowanie. Skala oceny filtrów powietrza wlotowego firmy Donaldson ułatwia elektrowniom przejście na takie rozwiązanie filtracyjne, które będzie doskonale dopasowane do ich niepowtarzalnych warunków pracy i środowiska. Jeśli środowisko lub warunki pracy elektrowni zmienią się, specjaliści z firmy Donaldson mogą pomóc w wyborze odpowiedniego systemu filtracji na podstawie wydajności (Er), wodoszczelności (W) i regeneracji po impulsie (P), czyli trzech parametrów, które w największym stopniu odróżniają poszczególne filtry od siebie i łącznie wpływają na koszty operacyjne.
Korzystając z podstawowego profilu bieżącego filtra, właściciel może wybrać filtry zastępcze o wyższych ocenach parametrów, które mają największe znaczenie w nowych warunkach. Profil Er|W|P umożliwia porównanie konkretnych rozwiązań i ich lepsze dopasowanie. Firma Donaldson korzysta ze standardowych testów w celu określenia Er|W|P w skali od 0 do 5 punktów zarówno w przypadku obecnego filtra, jak i proponowanego rozwiązania.
Oto dwa hipotetyczne przykłady korzystnej wymiany filtra wprowadzonej przy użyciu ocen Er|W|P:
Problem środowiskowy
W elektrowni mieszczącej się w regionie rolniczym obserwuje się większe zapylenie w okresie żniw. Pracownicy radzą sobie z tą sytuacją poprzez stosowanie filtra wstępnego umieszczanego na filtrze z obciążeniem wgłębnym. Filtr wstępny i filtr główny szybko stają się przeciążone i trzeba je często wymieniać. Właściciel odkrywa, że na zachód od elektrowni ponownie otwarto kamieniołom, co pogłębia problem zapylenia. Pracownicy firmy Donaldson demontują i testują obecnie stosowany filtr. Stwierdzają, że ma on średniowysoką wydajność przechwytywania (Er3), umiarkowaną wodoszczelność (W2); i słabą podatność na czyszczenie impulsowe (P1). Problem staje się oczywisty: ograniczona szybkość regeneracji po impulsie (P1) obecnie stosowanego filtra powoduje, że system nie nadąża z usuwaniem dużej ilości pyłu z powietrza. Na podstawie tych informacji porównawczych specjaliści firmy Donaldson zalecają wymianę filtrów na model o parametrach Er3|W1|P5. Filtr nie musi być wodoszczelny, ale powinien charakteryzować się najwyższym możliwym wskaźnikiem regeneracji po impulsie (P5), aby pozbywać się dużego obciążenia pyłem. Dzięki tej zmianie elektrownia pracuje w trybie ciągłym mimo dużego zapylenia i przewidywany jest szybki zwrot inwestycji.