Kontakt

Zużycie energii w sprężarkach powietrza pod wpływem wydajności trzech filtrów

Filtr powietrza, filtr smaru i separator oleju z powietrza działają niczym jeden „ekosystem”

Autor: Scott Galloway, globalny menadżer ds. sprzedaży, Donaldson Company, Inc.

Sprężone powietrze jest kluczowym źródłem zasilania w zakładach przemysłowych. Często nazywane „czwartym medium”, obok wody, prądu i gazu, sprężone powietrze obsługuje maszyny, transportuje materiały, zapewnia ciśnienie w układach hydraulicznych i wykonuje niezliczone inne funkcje.

Wszystko to wymaga energii. Według amerykańskiego departamentu ds. energii wytwarzanie sprężonego powietrza stanowi średnio 10 do 30 procent kosztów energii elektrycznej w fabryce.¹ Przy tak znacznym wpływie na koszty zarządcy obiektów żywo interesują się zmniejszeniem zapotrzebowania sprężarek na energię, a producenci sprężarek starają się zaprojektować sprzęt zapewniający maksymalną wydajność. Ponadto rządy na całym świecie ustanawiają wyższe wymagania dotyczące wydajności urządzeń na sprężone powietrze (patrz pasek boczny).

System filtracji sprężarki może mieć znaczący wpływ na wydajność systemu. Wytwarzanie sprężonego powietrza niskim kosztem wymaga trzech odrębnych, harmonijnie współpracujących filtrów, filtrowania cząstek stałych i oddzielania mgły olejowej od strumienia powietrza bez nadmiernego ograniczania przepływu powietrza przez układ. Wydajność jednego filtra ma bezpośredni wpływ na działanie dwóch pozostałych. Stosując wiodącą technologię filtracji w całym systemie, producenci sprężarek mogą wspierać oszczędzanie energii — a także pomagać w ochronie smarów wymaganych przez ich urządzenia.

Poniżej znajduje się wprowadzenie do roli każdego filtra sprężarki i technologii, które mogą pomóc w optymalizacji wydajności systemu.

Ekosystem filtrów: Przegląd

Zalane olejem rotacyjne sprężarki śrubowe, najczęściej stosowana technologia w branży, mają trzy podstawowe elementy filtracyjne: filtr powietrza wlotowego, filtr oleju lub smaru oraz separator oleju z powietrza, jak pokazano na rysunku 1. 

Rysunek 1: Schemat zalanej olejem rotacyjnej sprężarki śrubowej

Rysunek 2: Uzyskanie optymalnej wydajności ekosystemu filtracji zależy od wszystkich trzech składników.

Filtr powietrza wlotowego przeznaczony jest do filtrowania cząstek z maksymalną wydajnością. Filtr oleju jest przeznaczony do wychwytywania jak największej ilości cząstek stałych w oleju. Separator oleju z powietrza jest przeznaczony do oddzielania pozostałej mgły olejowej przed uwolnieniem sprężonego powietrza do układu. Razem te trzy elementy składają się na ekosystem filtracji, jak pokazano na rysunku 2.

Co składa się na wysokiej jakości filtr powietrza wlotowego?

Jako pierwszej linii obrony filtracyjnej w utrzymywaniu czystego powietrza w układzie sprężarki, zadaniem filtra powietrza jest zapobieganie przedostawaniu się cząstek unoszących się w powietrzu do sprężarki z optymalną wydajnością i minimalnym oporem.  Zazwyczaj osiąga się to za pomocą pewnego rodzaju mediów filtracyjnych wykonanych z włókien, umieszczonych we wkładzie, jak pokazano na rysunku 3.    

Rysunek 3: Filtr powietrza wlotowego ma za zadanie zapobiegać przedostawaniu się cząstek unoszących się w powietrzu do sprężarki.

Filtry powietrza wlotowego zwykle wytwarzano z włókien celulozowych lub mieszanki celulozowo-syntetycznej. Nowsze technologie, takie jak technologia Ultra-Web® firmy Donaldson, wykorzystują drobnoziarniste media filtracyjne wykonane w procesie elektroprzędzenia, który wytwarza ciągłe, sprężyste włókno syntetyczne o średnicy od 0,2 do 0,3 mikrona. Technologia Ultra-Web tworzy cienką warstwę włókien z bardzo małymi przestrzeniami między włóknami, które zatrzymują pył na powierzchni mediów filtracyjnych, jak pokazano na rysunku 4.

Rysunek 4: Technologia Ultra-Web tworzy sieć z drobnych włókien, która zatrzymuje pył na powierzchni mediów filtracyjnych.
Rysunek 5: Technologia Ultra-Web może zapewnić skuteczność filtrowania nawet do 99,99 procent.

Podczas gdy typowe, tradycyjne filtry celulozowe zapewniają wydajność około 99 procent, technologia drobnych włókien może zapewnić wydajność 99,99 procent, jak pokazano na rysunku 5.

Podczas gdy filtry celulozowe mogą zapewniać wydajność przekraczającą 99 procent, mogą również stać się niedopuszczalnie oporowe w zastosowaniach sprężarek ze względu na ich zwartą budowę włókien.

W szczególności filtry z drobnych włókien zapewniają wysoką „sprawność początkową”, która odnosi się do wydajności elementu filtra powietrza, gdy jest on używany pierwszy raz. Utrzymuje to cząstki z dala od strumienia powietrza i wydłuża żywotność filtra, wychwytując pył na powierzchni mediów filtracyjnych, a nie w głębi. Ta technologia obciążenia powierzchniowego zapewnia niski spadek ciśnienia roboczego w dłuższym okresie, co przyczynia się do uzyskania trwałego filtra, który wymaga mniej energii.

Jak pokazano na rysunku 6, przy przepływach powietrza rzędu 200 stóp sześciennych na minutę (CFM) filtry Ultra-Web wytworzyły opór równoważny poniżej 7 cali wody, w porównaniu do 10 cali w przypadku konkurencyjnego filtra. 

Rysunek 6: Technologia Ultra-Web może zmniejszyć opór w porównaniu do konkurencyjnych filtrów.

Ulepszona filtracja powietrza wlotowego przedłuża również żywotność dalszych elementów filtra — filtra smaru i separatora oleju z powietrza. Zanieczyszczenie pyłem i innymi cząstkami jest głównym czynnikiem ograniczającym żywotność filtra smaru i separatora oleju z powietrza. Dzięki utrzymywaniu cząstek stałych z dala od strumienia powietrza inne filtry mogą działać dłużej i wydajniej. Dzięki zmniejszeniu zanieczyszczenia dalszego odcinka i wynikającemu z tego wzrostowi oporu w separatorze oleju z powietrza i filtrze smaru, sprężarka będzie wymagała mniejszej ilości energii elektrycznej do dostarczenia danej objętości sprężonego powietrza, pomagając w utrzymaniu ogólnych kosztów eksploatacji.

Przykład mediów filtracyjnych podłączonego separatora oleju z powietrza pokazano na powiększonych obrazach na rysunku 7. Dzięki czystym mediom filtracyjnym separatora oleju z powietrza 100 procent powierzchni jest dostępne do koalescencji. W przypadku mediów filtracyjnych obciążonych cząstkami dostępna jest mniejsza powierzchnia do koalescencji, a separator oleju z powietrza staje się mniej skuteczny.

Rysunek 7: Czyste media filtracyjne separatora oleju z powietrza (po lewej) a zanieczyszczone media (po prawej).
Rysunek 8: Filtry smaru są zaprojektowane do wychwytywania cząstek stałych w oleju.
Filtry smaru utrzymują olej w czystości

Następny w ekosystemie filtracji jest filtr oleju lub filtr smaru. Gdy olej miesza się z powietrzem podczas sprężania powietrza, wprowadzane są nowe zanieczyszczenia, więc celem filtra oleju jest odfiltrowanie tych cząstek stałych z oleju. Pomaga to chronić łożyska końcówek powietrza, a także zapobiega przemieszczaniu się cząstek do dalszych odcinków, gdzie mogą zatkać separator oleju z powietrza.

Filtry oleju powinny być zaprojektowane tak, aby oferowały dużą pojemność i wydajność. Zazwyczaj umieszcza się je w kanistrach nieco przypominających filtry oleju samochodowego, jak pokazano na rysunku 8.

Wydajność filtra smaru można poprawić, zwiększając rozmiar lub ulepszając media filtracyjne. Ponieważ zwiększenie rozmiaru filtra często pochłania cenne miejsce i generuje dodatkowe koszty, ulepszenie mediów filtracyjnych zapewnia bardziej wydajne podejście.

Rysunek 9: Media filtracyjne Donaldson Synteq™ XP wykorzystują włókna dwuskładnikowe, aby zapewnić mocne połączenie.

Media filtracyjne Donaldson Synteq™ XP okazały się bardzo skuteczne w filtrach smaru sprężarki. Technologia zapewnia jednolite media filtracyjne z większą liczbą otworów niż medium celulozowe, co zwiększa wydajność i pojemność. Opatentowane dwuskładnikowe włókna zapewniają silne wiązanie, jak pokazano na rysunku 9. 

Synteq to media filtracyjne bez żywicy, które zapewniają niższy opór przepływu niż standardowe media celulozowe, jak pokazano na rysunku 10. Zapewniają także dłuższą żywotność niż tradycyjne media celulozowe wiązane żywicą, jednocześnie maksymalizując ładowność i retencję zanieczyszczeń.

Rysunek 10: Media filtracyjne Synteq zapewniają niższy spadek ciśnienia niż media celulozowe.
Rysunek 11: Separatory oleju z powietrza reprezentują ostatni etap filtracji, zanim powietrze opuści sprężarkę.
Separator oleju z powietrza: Ostatni przystanek

Na ostatnim etapie, zanim powietrze opuści sprężarkę, separator oleju z powietrza jest często pierwszym rozważanym rozwiązaniem w zoptymalizowanym ekosystemie sprężarki. Podczas gdy można nie zauważyć natychmiast nieprawidłowo działających filtrów powietrza lub oleju, w przypadku obniżenia wydajności separatora oleju z powietrza efekty są bardziej widoczne. Powietrze wychodzące ze sprężarki może zawierać nadmiar mgły olejowej.

Separator oleju z powietrza jest przeznaczony do oddzielania pozostałej mgły olejowej z mieszanki oleju i powietrza, dlatego jego wydajność ma kluczowe znaczenie dla ekosystemu sprężarki przed opuszczeniem sprężarki przez powietrze. Podobnie jak w przypadku innych składników filtra, skuteczność mediów filtracyjnych jest kluczem do prawidłowego działania. Owinięte separatory oleju z powietrza firmy Donaldson, jak pokazano na rysunku 11, są idealne dla większości typów sprężarek i standardowo są dostarczane z opatentowanymi przez firmę Donaldson mediami filtracyjnymi Synteq™. W ofercie firmy Donaldson dostępne są również plisowane separatory oleju z powietrza zapewniające dodatkową elastyczność projektowania dzięki zwiększonej powierzchni, umożliwiając większy przepływ powietrza. 

Najwyższej jakości separatory oleju z powietrza firmy Donaldson wykorzystują opatentowane filtracyjne media koalescencyjne Synteq XP™, aby zapewnić dłuższą żywotność niż media tradycyjne, jednocześnie maksymalizując wydajność. Media filtracyjne Synteq pomagają spełnić wymagania dotyczące przenoszenia oleju, zachowując możliwie najniższy spadek ciśnienia, jak pokazano na rysunku 12.  Media filtracyjne „bez żywicy” zapewniają wydajny drenaż i swobodny przepływ powietrza, co powoduje ograniczenie oporu, a co za tym idzie, oszczędności energii. Ponadto dostarczanie niskiego poziomu oleju utrzymuje wysoce techniczny i drogi smar w sprężarce, tam gdzie jego miejsce. Zmniejsza to ilość potrzebnego oleju uzupełniającego i dodatkowo zmniejsza ilość oleju w układzie sprężonego powietrza, gdzie olej może prowadzić do problemów procesowych i skarg klientów.

Rysunek 12: Dzięki mediom filtracyjnym Synteq separatory oleju z powietrza spełniają wymagania dotyczące przenoszenia oleju przy zachowaniu niskiego spadku ciśnienia.
Jak składniki ekosystemu współdziałają ze sobą?

Współoddziaływanie elementów filtrujących można zobaczyć, obserwując wpływ filtrów powietrza na żywotność separatora oleju z powietrza. Jak pokazano na rysunku 13, filtry powietrza Ultra-Web spowodowały wolniejszy wzrost oporu w separatorach oleju z powietrza w porównaniu do filtrów powietrza z mediami celulozowymi, co ponad dwukrotnie zwiększyło żywotność separatora oleju z powietrza w jednym przypadku i o około 65 procent w innym wypadku. Te wyniki pochodzą z dwóch oddzielnych sprężarek o mocy 600 KM w fabryce tekstyliów w Karolinie Północnej. Firma Donaldson przeprowadziła podstawowe testy na dopiero co serwisowanych maszynach przy użyciu oryginalnych elementów celulozowych (czerwone linie), następnie napełniono sprężarkę świeżym olejem i użyto nowego separatora oleju z powietrza, a elementy powietrzne zastąpiono wersjami Ultra-Web i przeprowadzono ponowny test. Rezultatem była dłuższa żywotność separatora oleju z powietrza w tych sprężarkach (niebieskie linie). 

Rysunek 13: Filtry powietrza Ultra-Web zwiększyły żywotność separatorów oleju z powietrza w dwóch badanych przypadkach.

Ostatecznie spadek ciśnienia zmniejsza wydajność sprężarki. Ta sama ilość energii elektrycznej wytwarza mniej sprężonego powietrza po wprowadzeniu spadków ciśnienia. Podstawową zasadą jest to, że spadek ciśnienia o 1 psi zasadniczo pozbawia sprężarkę 0,5 procent mocy efektywnej, jak pokazano na rysunku 14. Na przykład wzrost spadku ciśnienia o zaledwie 3 psi w separatorze oleju z powietrza w jednostce o mocy 200 KM może w niektórych przypadkach zwiększyć koszty nawet o 1460 USD rocznie

Separator oleju z powietrza

Praktyczna zasada:

1 psi ΔP = 0,5% KM

USD / rok = koszt roczny97 329 USD
BHP = moc efektywna200
USD / kWh = koszt energii elektrycznej za kilowatogodzinę0,07
m.e. = sprawność silnika0,94
h / rok = godziny pracy sprężarki8760

3 psi dodatkowego spadku ciśnienia w separatorze oleju z powietrza: 1460 USD rocznie

Rysunek 14: Jak spadek ciśnienia może generować dodatkowe koszty?
Wniosek

Stosując podejście do kompresorów oparte na ekosystemach, staje się jasne, że system jest tak dobry jak jego „najsłabsze ogniwo”. Jeśli jeden element filtracyjny zostanie naruszony, może to niekorzystnie wpłynąć na inne komponenty, a ostatecznie na cały system. Oleje sprężarkowe są olejami zaawansowanymi technologicznie i są droższe niż standardowe smary, dlatego właściciele układów sprężarek mają ważne powody, aby zminimalizować straty i zmaksymalizować wydajność. Zwiększona wydajność sprzyja oszczędnościom kosztów i mniejszej liczbie zmartwień dla operatorów / właścicieli instalacji. Dzięki technologii i wsparciu technologicznemu firmy Donaldson właściciele sprężarek mogą znaleźć rozwiązanie oparte na ekosystemie produktów, które odpowiednio pasuje do elementów filtrujących, aby pomóc im zoptymalizować wydajność.

Przepisy dotyczące wydajności sprężarek

Poprawa wydajności sprężarek staje się coraz ważniejsza dla właścicieli instalacji ze względu na ostatnie zmiany przepisów. W grudniu 2016 r. Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) opublikował normy wydajności energetycznej dla rotacyjnych sprężarek powietrza. DOE szacuje, że sprężarki spełniające wymogi nowych norm pozwolą zaoszczędzić 0,16 tryliona BTU przez sprężarki sprzedawane w ciągu 30 lat lub około 15,6 miliarda kilowatogodzin, co przyniesie oszczędności netto w wysokości od 200 do 400 milionów USD w przypadku sprężarek zakupionych w tym okresie. To zmniejszenie zużycia energii zapobiegnie również emisji szacowanej na 8,2 miliona ton CO2 w tym samym okresie.

Canadian Standards Association opublikowało również dokument mający na celu ulepszenie pomiaru wydajności sprężarki (C837-16 „Monitorowanie i wydajność energetyczna systemów sprężonego powietrza”). Norma ta określa informacje, które należy zgromadzić oraz sposób pomiaru lub obliczania parametrów systemu, takich jak moc, energia, przepływ, ciśnienie i wydajność produkcji, przy użyciu jednolitych, zatwierdzonych i powtarzalnych metod pomiaru. Zawiera wskazówki dotyczące określania metod ustalania wskaźników wydajności energetycznej i bazowych poziomów energii, które mają być stosowane jako część ogólnego systemu zarządzania energią. W przypadku układów sprężonego powietrza podano szczegółowe wymagania określające spójną metodologię pomiaru, szacowania i raportowania wydajności energetycznej.

Unia Europejska opublikowała dyrektywy dotyczące ekoprojektu z wymaganiami w toku. Dyrektywa stanowi następująco: „Na etapie projektowania produktów związanych z energią należy podjąć działania, ponieważ wydaje się, że zanieczyszczenia powstałe podczas cyklu życia produktu są określane na tym etapie, a większość związanych z tym kosztów jest wtedy realizowana… Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie efektywności energetycznej powinno być uważane za priorytetowy cel ekologiczny do czasu przyjęcia planu roboczego”. - Zintegrowana polityka produktowa: Bazowanie na ekologicznym myśleniu w kategoriach cyklu życia produktu (Dziennik Unii Europejskiej).

Masz więcej pytań na temat korzyści, jakie nasze produkty przynoszą Twojej firmie?

¹ „Determine the Cost of Compressed Air for Your Plant”, Office of Industrial Technologies, Departament Energii Stanów Zjednoczonych.    
Scott Galloway zarządza sprzedażą działu filtracji sprężarek firmy Donaldson na całym świecie.  Ma 25-letnie doświadczenie w pracy w branży sprężarek, koncentrującej się na energooszczędnych rozwiązaniach i tworzeniu długoterminowych partnerstw strategicznych.
Close