Autor: Scott Galloway, globalny menadżer ds. sprzedaży, Donaldson Company, Inc.
Sprężone powietrze jest kluczowym źródłem zasilania w zakładach przemysłowych. Często nazywane „czwartym medium”, obok wody, prądu i gazu, sprężone powietrze obsługuje maszyny, transportuje materiały, zapewnia ciśnienie w układach hydraulicznych i wykonuje niezliczone inne funkcje.
Wszystko to wymaga energii. Według amerykańskiego departamentu ds. energii wytwarzanie sprężonego powietrza stanowi średnio 10 do 30 procent kosztów energii elektrycznej w fabryce.¹ Przy tak znacznym wpływie na koszty zarządcy obiektów żywo interesują się zmniejszeniem zapotrzebowania sprężarek na energię, a producenci sprężarek starają się zaprojektować sprzęt zapewniający maksymalną wydajność. Ponadto rządy na całym świecie ustanawiają wyższe wymagania dotyczące wydajności urządzeń na sprężone powietrze (patrz pasek boczny).
System filtracji sprężarki może mieć znaczący wpływ na wydajność systemu. Wytwarzanie sprężonego powietrza niskim kosztem wymaga trzech odrębnych, harmonijnie współpracujących filtrów, filtrowania cząstek stałych i oddzielania mgły olejowej od strumienia powietrza bez nadmiernego ograniczania przepływu powietrza przez układ. Wydajność jednego filtra ma bezpośredni wpływ na działanie dwóch pozostałych. Stosując wiodącą technologię filtracji w całym systemie, producenci sprężarek mogą wspierać oszczędzanie energii — a także pomagać w ochronie smarów wymaganych przez ich urządzenia.
Poniżej znajduje się wprowadzenie do roli każdego filtra sprężarki i technologii, które mogą pomóc w optymalizacji wydajności systemu.
Ekosystem filtrów: Przegląd
Zalane olejem rotacyjne sprężarki śrubowe, najczęściej stosowana technologia w branży, mają trzy podstawowe elementy filtracyjne: filtr powietrza wlotowego, filtr oleju lub smaru oraz separator oleju z powietrza, jak pokazano na rysunku 1.