W ostatnich latach nastąpiła znacząca poprawa technologii wentylacyjnej. Nowe, innowacyjne wentylacje membranowe, które opracowano specjalnie do układów przeniesienia napędu, mają na celu zapewnienie ważnych korzyści:
- niewielkie, standardowe rozmiary, które zmniejszają pracochłonność, czas i złożoność instalacji;
- koalescencyjny filtr wstępny w celu poprawy wydajności wentylacji i żywotności;
- wiele opcji mocowania do szerokiego zakresu wymogów produkcyjnych; a także
- bazowa technologia, którą można modyfikować pod względem niestandardowych zastosowań.
Omówiono tutaj każde osiągnięcie i jego zalety.
Wyzwanie, jakie stawia różnica ciśnień
Po pierwsze warto przeanalizować, dlaczego różnica ciśnień jest stałym zagrożeniem dla układów napędowych. W zamkniętej obudowie wokół osi lub skrzyni transferowej objętość powietrza rośnie i kurczy się wraz ze zmianą temperatury — wiele razy dziennie w przypadku typowego pojazdu. Na przykład gdy dojeżdżający do pracy uruchamiają samochody w chłodne poranki i rozpoczynają jazdę, tarcie w układzie napędowym powoduje gwałtowne nagrzewanie i rozszerzanie się powietrza wewnątrz uszczelnionych podzespołów. Jeśli rozgrzany pojazd jedzie w zimnym warunkach, występuje sytuacja odwrotna — ogrzane powietrze gwałtownie ochładza się i kurczy (rys. 1).
Przy wystarczającej sile różnica ciśnień może zdeformować obudowę układu i zniszczyć uszczelnienie, spowodować przedostanie się zanieczyszczeń lub niepożądane wycieki płynu. Rozważając czysto teoretycznie, zwykły otwór w obudowie zmniejszyłby ciśnienie, ale wentylacja membranowa stanowi barierę ochronną, umożliwiając jednocześnie „oddychanie” obudowie podzespołu.
Konwencjonalna konstrukcja wentylacji
Od dziesięcioleci przeważającą metodą wentylacji układu przeniesienia napędu jest wkręcenie gwintowanej gumowej lub plastikowej rurki odpowietrzającej z podzespołu do poziomu powyżej linii brodzenia w wodzie i zakończenie rurki zatrzaskową zatyczką. Półzamknięta rurka działa podobnie do rurki do nurkowania, umożliwiając wymianę i wlot powietrza.
Głównymi wadami tego rozwiązania są długość rurki i jej złożona instalacja. Doprowadzenie rurki wymaga zastosowania zacisków, zatrzasków, wiązek przewodów, elementów ramy i rurek o długości do 3 m lub więcej, jest czasochłonne i wymaga nakładu pracy podczas produkcji i serwisowania. Prawidłowa instalacja może być bardzo wymagająca i trudna do ustandaryzowania w różnych modelach pojazdów. Jeśli wentylacja rurkowa nie jest odpowiednio zakończona zaślepką, aerozol oleju może gromadzić się na wylocie i na pobliskich powierzchniach, powodując niepożądane kapanie kropli oleju na podłodze garażu i na parkingach.