Aby uwzględnić wentylację dwustopniową, projektanci muszą rozważyć szybkość uwolnienia gazów i ciśnienie, pod jakim wentylacja całkowicie się otworzy. Następnie trzeba zaprojektować wentylację, aby utrzymywała ciśnienie poniżej ciśnienia wybuchowego, które jest zasadniczo maksymalnym ciśnieniem, jakie może wytrzymać obudowa przed rozerwaniem.
Innym aspektem konstrukcyjnym jest ciśnienie, przy którym obudowa może ulec odkształceniu plastycznemu — nieodwracalnej zmianie kształtu. Powoduje to niepożądane uszkodzenie obudowy, ale niekoniecznie problemy związane z bezpieczeństwem. W metalowych obudowach odkształcenie plastyczne zachodzi przy znacznie niższym ciśnieniu niż ciśnienie wybuchowe. W obudowach plastikowych odkształcenie plastyczne zachodzi przy ciśnieniu zbliżonym do ciśnienia wybuchowego. W związku z tym właściwa konstrukcja wentylacji powinna uwzględniać różnicę w materiałach, z jakich wykonano obudowy.
Gdy wystąpi niekontrolowany wzrost temperatury, akumulator będzie wymagał serwisowania i/lub wymiany. Wentylacja dwustopniowa nie koncentruje się na żywotności akumulatora, ale raczej na bezpieczeństwie. Gazy należy odprowadzić, aby zmniejszyć ciepło, stopniowo rozpraszając szkodliwe substancje chemiczne w celu uniknięcia chmur o wysokim stężeniu oraz szczątków wyrzuconych w powietrze w trakcie wybuchu.
Podsumowanie i wnioski
Akumulatory litowo-jonowe stanowią główny element napędzający pojazdy elektryczne, dlatego też najważniejsza jest ich właściwa wentylacja. Odpowiednio zaprojektowane systemy wentylacji zapewniają ochronę przed zanieczyszczeniami wraz z wyrównaniem ciśnienia w normalnych warunkach pracy, co prowadzi do trwalszych obudów i dłuższych cykli życia akumulatora. W rzadkim przypadku, gdy akumulator wypala się, a ochrona przed wilgocią i zanieczyszczeniami jest mniej ważna, system wentylacji musi również zapewnić natychmiastowe zmniejszenie ciśnienia, pozwalające uniknąć potencjalnych wybuchów i innych katastrofalnych skutków. Korzystanie z wentylacji dwustopniowej jest kluczem do zaspokojenia szerokiego zakresu potrzeb związanych z wentylacją w przemyśle motoryzacyjnym.