Każdy filtr został zaprojektowany tak, aby wytrzymywać określony poziom ciśnienia, w zależności od jego położenia w obiegu hydraulicznym. Na przykład filtr umieszczony między zbiornikiem a pompą jest przystosowany do niskiego ciśnienia, podczas gdy filtr umieszczony bezpośrednio za pompą zazwyczaj będzie wymagać dostosowania do wysokiego ciśnienia. W przypadku podzespołów wysokociśnieniowych wymagane są filtry o wyższych parametrach ciśnieniowych.
Jednak ciśnienie nie jest jedyną rzeczą, którą należy brać pod uwagę; liczy się również skuteczność filtracji. Im skuteczniejszy jest filtr, tym mniej cząstek przepuszcza w strumieniu. Filtry o wysokiej skuteczności przepuszczają mniej zanieczyszczeń, ale mogą ograniczać przepływ, podczas gdy filtry o niskiej skuteczności mają mniejsze ograniczenia, ale przepuszczają więcej zanieczyszczeń.
Założenie, że zawsze należy wybierać filtr o wysokiej skuteczności, aby lepiej chronić podzespoły, ma sens, ale nie zawsze jest to najlepszy wybór. Większość filtrów ciśnieniowych i powrotnych posiada funkcję obejścia, aby chronić układ przed uszkodzeniami spowodowanymi rozruchem na zimno (wysoka lepkość), niewystarczającym przepływem oleju lub wzrostem ciśnienia. Oznacza to, że jeśli filtr ulegnie zatkaniu lub działa z nadmierną wydajnością, ponieważ jego poziom skuteczności nie jest odpowiedni dla danego zastosowania, zawór otwiera się, aby chronić układ – ale także przepuszcza niefiltrowany olej i zanieczyszczenia.
Jest to delikatna równowaga między skuteczną filtracją a zadławieniem systemu przez nadmierną skuteczność i ważne jest, aby wszelkie filtry zamienne były wybierane na podstawie wartości skuteczności i ciśnienia zalecanych przez producenta maszyny.
Obejście może być umieszczone we wkładzie nabojowym lub w głowicy. Należy również upewnić się, że filtr jest wymieniany na taki, który ma taką samą budowę – jeśli zużyty filtr ma swoje obejście w głowicy, filtr zamienny również musi mieć obejście w głowicy.