Powstaje zatem pytanie: „Jak utrzymać czystość oleju napędowego w silnikach z nowszą, bardziej zaawansowaną technologią?”. Odpowiedzią jest filtracja. Aby lepiej to zrozumieć, trzeba lepiej poznać wszystkie miejsca na trasie od rafinerii do baków pojazdów, gdzie paliwo może zostać zanieczyszczone. Znajomość miejsc problematycznych pomoże w ochronie zapasów.
Paul Klick, globalny kierownik sprzedaży w Donaldson, Inc., mówi: „Ponieważ większość silników HPCR ma tolerancję mniejszą niż 2 mikrony, cząsteczki brudu tak małe, jak bakterie, mogą powodować wżery, a ostatecznie uszkodzenie wtryskiwaczy. Ludzie mogą przenosić bakterie poprzez kichnięcie lub dotyk, więc można sobie wyobrazić, jak zwykły transfer paliwa w zanieczyszczonym otoczeniu może powodować różnego rodzaju problemy z zaopatrzeniem w olej napędowy”.
Paliwo w końcowym stanie opuszcza rafinerię ciężarówką, koleją, barką lub rurociągiem. W większości przypadków na tym etapie następuje transfer — każda część cyklu transportu umożliwia zanieczyszczenie. Istnieją specyfikacje dotyczące przenoszenia oleju napędowego i zarządzania nim, ale zostały one wdrożone w latach 50. ubiegłego wieku i po prostu nie nadążają za wymogami technologicznymi dzisiejszych silników HPCR.
Kolejny transfer następuje, gdy paliwo dociera do terminalu masowego.
To kolejna okazja dla zanieczyszczeń, wody i chemikaliów do zaatakowania dostawy paliwa. Za moment porozmawiamy o magazynowaniu w zbiornikach masowych, ale na tę chwilę należy zapamiętać, że w tym przypadku transfer jest tylko jednym z możliwych źródeł zanieczyszczenia.
Olej napędowy jest dostarczany z terminalu masowego ciężarówką do zakładu użytkownika końcowego, gdzie jest przenoszony do lokalnego magazynu. To jeden transfer „wyjściowy” i jeden „wejściowy”. Dwie kolejne możliwości przedostania się zanieczyszczeń. Gdy paliwo znajdzie się w „ostatecznym” zbiorniku na terenie zakładu, można je następnie przenieść do mniejszych zbiorników dziennych, mobilnych cystern lub dozować bezpośrednio do sprzętu. Możliwość zanieczyszczenia jest tutaj największa.
Przy każdym transferze paliwa możliwe jest jego zanieczyszczenie.
„Lokalni dystrybutorzy muszą spełniać wymogi federalnych standardów czystości i w większości to robią”, mówi Klick. „Problem polega na tym, że nasze regulacje branżowe nie nadążają za wymaganiami naszych silników. Pracownik zajmujący się paliwem może dokładać należytej staranności, jak zawsze, ale teraz paliwo jest zbyt zanieczyszczone dla nowszych silników”.
Problemy w zbiornikach masowych
Do tej pory omówiliśmy jedynie możliwość wykrycia zanieczyszczenia podczas transferu. Ale równie problematyczne — jeśli nie bardziej — są same końcowe zbiorniki paliwa. Masowe zbiorniki paliwa są punktami zapalnymi, jeśli chodzi o zanieczyszczenia. Pył może dostać się przez otwory wentylacyjne. Za każdym razem, gdy paliwo jest pompowane do lub ze zbiornika masowego, można poruszyć osad lub inne odłamki spoczywające na dnie. Mogą one przenieść się bezpośrednio do sprzętu.
Największym wrogiem oleju napędowego jest wilgoć. Jeśli woda dostanie się do zbiornika, może spowodować jego rdzewienie od wewnątrz. Jeśli odpowiednio duża ilość wilgoci dostanie się do środka, może dojść do wzrostu bakterii żywiących się paliwem. Ponadto woda sprawia, że biodiesel staje się niestabilny i może powodować wytrącanie się gliceryny, co może zatykać filtry paliwa luzem i w silniku. Woda wolna w oleju napędowym może powodować korozję, wytrawianie lub kanalizowanie powierzchni uszczelniającej wtryskiwacza, a nawet oderwanie końcówek wtryskiwacza.
Odpowiedzią jest filtracja
„Nie ma niezawodnych rozwiązań, ale skuteczna filtracja znacznie przyczynia się do ochrony silnika” — mówi Klick. „Dzisiejsze zaawansowane media filtracyjne zostały zaprojektowane w celu ochrony silników przekraczającej obecne standardy branżowe. Oczywiście zalecamy wysokowydajną filtrację pokładową, ale nie można pominąć właściwej filtracji w każdym posiadanym zewnętrznym zbiorniku”.
Właściwa filtracja obejmuje filtrację wlotową, filtrację odpowietrzającą w systemie odpowietrzania zbiornika, a każda pompa dozująca powinna być wyposażona w dobry filtr cząstek stałych i technologię pochłaniającą wodę.