Filtracja dwustopniowa/kombinowana
Niektórzy producenci wprowadzili dwustopniowe (lub kombinowane) konstrukcje filtrów, próbując połączyć w jednym urządzeniu cechy zarówno filtra pełnoprzepływowego, jak i obejściowego. Konstrukcja „dwa w jednym” znacznie zwiększa ograniczenia, powodując krótszą żywotność filtra i zmniejszoną wydajność przepływu na zimno. Niska wydajność przepływu na zimno może spowodować, że zawory obejściowe pozostaną otwarte przez dłuższy czas, pozbawiając silnik czystego oleju podczas rozruchu, przez co będzie tymczasowo niezabezpieczony. Może to prowadzić do zwiększonego zużycia silnika, co potencjalnie skutkuje przedwczesnymi naprawami, a nawet wymianą tego elementu. Inną wadą filtrów dwustopniowych jest to, że bardziej wydajna część obejściowa filtra z natury ma większe ograniczenia, początkowo kierując większość przepływu przez media o pełnym przepływie o niższej wydajności. Przekłada się to na dłuższe okresy dostarczania bardziej zanieczyszczonego oleju do silnika. Dopiero po wystarczającym obciążeniu zanieczyszczeniem przepływ przez media obejściowe o wyższej wydajności wzrośnie.
Filtry dwustopniowe są często błędnie określane jako filtry obejściowe i nie należy ich mylić z filtrami smaru, które mają integralny zawór obejściowy lub są filtrami obejściowymi w stylu pętli nerkowej.
Zawory obejściowe
Układy smarowania silnika wymagają zaworów obejściowych, aby zapewnić nieprzerwany przepływ oleju z miski olejowej do silnika. Zawory te mogą być wbudowane w głowicę filtra lub stanowić część samego filtra. Niezależnie od lokalizacji zawór obejściowy powinien pozostać zamknięty jak najdłużej, zapewniając oczyszczenie całego strumienia oleju przez filtr. Zawory obejściowe mają otwierać się przy zimnym rozruchu, gdy olej jest gęsty i ciężki lub gdy medium zostało zatkane zanieczyszczeniami i występują trudności z zaakceptowaniem pełnego przepływu oleju wymaganego przez silnik.