Oleje napędowe z Upper Midwest (Stany Zjednoczone) przechowywane w temperaturze −23°C / −9°F (od lewej do prawej): nr 1 w terenie, nr 2 w terenie i nr 2 na drodze. Obydwie próbki nr 2 zostały poddane działaniu dodatku do płynięcia na zimno i nadal wykazują znaczne zdolności filtrowania w postaci stałej parafiny i wosku. Zobacz strategię 1.
1. Użyj punktu mętnienia (temperatury, w której paliwo staje się mętne) jako kluczowego wskaźnika tego, jak dobrze paliwo będzie działać w niskich temperaturach. Samo paliwo zaczyna tworzyć cząstki stałe zatykające filtr w temperaturze około −15°C / 5°F powyżej naturalnego punktu zmętnienia.
2. Nie daj się zwieść punktowi zatkania filtra zimnego (CFPP). CFPP nie ma na celu ustalenia, czy paliwo przejdzie przez filtr w nowoczesnym układzie paliwowym HPCR; dawniej miało na celu wskazanie, czy zżelowane paliwo może przejść przez gruby ekran chroniący pompę dozownika paliwa.
3. Porozmawiaj ze swoim dostawcą paliwa, aby ustalić, jakiej mieszanki paliwa nr 1 (zimowego) i nr 2 (letniego) potrzebujesz na następne dwa tygodnie pracy.
4. Kupując paliwo jesienią, nie oczekuj, że zadziała w styczniu. Staraj się kupować tylko tyle oleju napędowego, ile potrzebujesz na 2–3 tygodnie pracy. Im niższy punkt mętnienia paliwa, tym więcej cząstek stałych prawdopodobnie zatka filtry.