Sklep Kontakt

Integracyjne rozwiązanie w branży rozlewniczej

Skuteczne uzdatnianie sprężonego powietrza w zakładach firmy EKTAM

Uzdatnianie sprężonego powietrza przy użyciu osuszacza Ultrapac™ Smart na linii rozlewniczej EKTAM.

Firma EKTAM MAKINE SANAYI VE TIC. A.S. powstała w 1977 roku.  Od tamtej pory stała się ona wiodącym producentem kompletnych instalacji rozlewniczych w regionie Morza Śródziemnego. W głównym zakładzie firmy w Izmirze na wybrzeżu Morza Egejskiego projektowane i budowane są maszyny rozlewnicze do napojów gazowanych i niegazowanych, w tym do soków owocowych i wód mineralnych. Urządzenia te muszą być skrojone na miarę indywidualnych potrzeb klienta, elastycznie dostosowywać się do szybko zmieniających się uwarunkowań rynkowych i oferować maksymalną wydajność. Donaldson, wiodący producent filtrów stosowanych w tak wymagających branżach jak produkcja żywności i napojów, dostarcza kompaktowe, regenerowane na zimno osuszacze adsorpcyjne, które zapewniają wysoką czystość powietrza procesowego wykorzystywanego w liniach rozlewniczych EKTAM.

Od września w użyciu znalazł się nowy system oczyszczania sprężonego powietrza Ultrapac™ Smart. Tym samym dotychczasowa udana współpraca obu firm kontynuowana jest na kolejnym, jeszcze bardziej zaawansowanym poziomie technologicznym. Dzięki zastosowaniu kompaktowego systemu przygotowania sprężonego powietrza możliwa jest elastyczna integracja z techniką zakładową oraz redukcja kosztów instalacji i konserwacji.

Urządzenia do uzdatniania sprężonego powietrza stosowane w instalacjach rozlewniczych muszą spełniać szczególne wymagania. Muszą one uwzględniać różnorodność technologii sprężarkowej. Ważnymi czynnikami są nie tylko poziom ciśnienia i przepływy objętościowe z centralnych stacji sprężonego powietrza, ale również warunki klimatyczne, które mają duży wpływ na zawartość wilgoci w sprężonym powietrzu. Powietrze wykorzystywane w instalacjach sterowania pneumatycznego oraz jako energia dla wszelkiego rodzaju siłowników musi być dostępne w trybie ciągłym jako bezpieczne powietrze procesowe o wysokiej czystości. W modułowym systemie Ultrapac™ Smart oczyszczanie sprężonego powietrza odbywa się w trzech etapach:

  1. Zintegrowany filtr wstępny zatrzymuje cząstki stałe i aerozole cieczy (oleju/wody).
  2. Osuszacz adsorpcyjny adsorbuje wilgoć ze sprężonego powietrza do ciśnieniowego punktu rosy -40°C. 
  3. Na zakończenie pozostałe cząstki stałe do 0,01 μm są zatrzymywane w zintegrowanym filtrze końcowym. 

Ten trzystopniowy system uzdatniania niezawodnie zapewnia wysoką jakość sprężonego powietrza, która wg normy ISO 8573-1:2010 odpowiada klasom jakości 1-2:1-2:1-2 lub klasie 0, czyli lepszej niż klasa 1 określonej w zależności od zastosowania. Jest to decydujący warunek w zakładach EKTAM. Sprężone powietrze musi być suche i odpowiadać jakościowym wymaganiom danego zastosowania.

Wkłady osuszające można łatwo i szybko wymienić.
Stabilny ciśnieniowy punkt rosy

Wolfgang Bongartz, dyrektor ds. inżynierii w fabryce Donaldsona w Haan w Niemczech mówi: "Przez dłuższy czas testowaliśmy różne konstrukcje osuszaczy pod kontem utrzymania parametrów podanych w broszurach. Obserwowaliśmy przy tym znaczne odchylenia. Dla wersji Superplus osuszacza Ultrapac™ Smart opracowaliśmy system kontroli punktu rosy Ultraconomy, dzięki któremu możliwe jest stabilne utrzymanie określonego ciśnieniowego punktu rosy podczas pracy ciągłej. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ temperatura punktu rosy zmienia się wraz ze zmianą ciśnienia."

Wkłady osuszające, wypełnione w specjalny sposób stabilnym środkiem osuszającym o wysokiej adsorpcji, są przeznaczone do długotrwałej regeneracji. Szczególnie energooszczędna okazuje się wersja z wbudowanym przetwornikiem punktu rosy, który dokonuje pomiaru bezpośrednio w strumieniu sprężonego powietrza. Przełączanie pomiędzy dwoma wkładami następuje dopiero wtedy, gdy środek osuszający jest całkowicie nasycony. Poziom hałasu podczas procesu przełączenia został zredukowany do 60 dB(A) dzięki specjalnie zaprojektowanemu tłumikowi.

Innowacyjna technologia filtracji UltraPleat™ 1. Nowe medium filtracyjne 2. Udoskonalone plisowanie (kształt i struktura) 3. Udoskonalona powłoka medium filtracyjnego 4. Zewnętrzna konstrukcja wsporcza ze stali nierdzewnej
Wysoka wydajność filtracji przy jednocześnie niskim spadku ciśnienia

Zintegrowane energooszczędne filtry UltraPleat™ zapewniają optymalną wydajność filtracji przy niskiej różnicy ciśnień. W pierwszej kolejności filtr wstępny UltraPleat™ skutecznie zatrzymuje cząstki ciekłe i stałe. Następnie powietrze płynie do jednego z dwóch wkładów osuszających. Filtr końcowy, który usuwa cząstki stałe o wielkości do 0,01 μm, stanowi skuteczną gwarancję, że suche sprężone powietrze spełnia wymagania dotyczące czystości. Dla separacji aerozoli olejowych osiągana jest skuteczność ≥ 99,9% zgodnie z normą ISO12500-1:2007. Dane dotyczące wydajności filtrów zgodnie z normami ISO12500-1 i ISO12500-3:2009 zostały również potwierdzone przez niezależny instytut badań nad energią i środowiskiem. Wysoka wydajność filtracji w połączeniu z redukcją spadku ciśnienia o kolejne 50%, to dowody na udany rozwój technologii filtracyjnej, zapewniającej zwiększenie efektywności energetycznej i ochronę zasobów.

Podsumowanie

Centralne uzdatnianie sprężonego powietrza dla całej sieci jest z reguły niepraktyczne. W rozgałęzionych instalacjach często nie da się uniknąć zanieczyszczenia powietrza aerozolami. Dlatego też z perspektywy integralności procesu i produktu, tak istotnej zwłaszcza w przypadku produkcji żywności i napojów, konieczne jest zastosowanie etapu oczyszczania powietrza bezpośrednio w punkcie jego wykorzystania, tak jak to jest praktykowane na przykład w zakładach EKTAM.

Masz więcej pytań na temat tego, w jaki sposób nasze produkty przynoszą korzyści Twojej firmie?

Close