Sklep Kontakt

Budvar, w Procesie Filtracji, Wykorzystuje Innowacyjne Filtry LifeTec™

Oczyszczanie dzięki nowej technologii filtrów

W procesie klarowania Browar Budvar w Czeskich Budziejowicach/ Republika Czeska wykorzystuje najnowocześniejsze i zautomatyzowane technologie.  System filtrów Donaldson z serii LifeTec™ jest stosowany jako filtr pułapkowy po filtracji ziemią okrzemkową i obróbce PVPP słynnego piwa typu lager. Piwo jest przejrzyste i pełne smaku, przy znacznie zmniejszonych wymaganiach konserwacji i najwyższym standardzie higieny, a wszystko to, dzięki zintegrowanej możliwości płukania zwrotnego za pomocą wstępnie uzdatnionej wody studziennej.

Piwowar Handlowy Aleše Dvořák

W 2004 roku Komisja Europejska przyznała piwu Budweiser "Chronione Oznaczenie Geograficzne", co jest również zasługą wyjątkowej jakości wody wydobywanej na miejscu. Mistrz piwowarski Aleše Dvořák mówi: "Większość browarów na świecie musi uzdatniać wodę przed warzeniem, ponieważ właściwy skład mineralny jest niezwykle istotny dla wielu złożonych reakcji chemicznych, zachodzących podczas warzenia piwa. Nawet niewielkie zmiany w równowadze mineralnej mogą znacznie wpłynąć na smak gotowego piwa."

Automatyzacja procesu warzenia piwa, oparta na tradycyjnej technologii, ma dziś ogromne znaczenie, choćby ze względu na niezawodność samego procesu. Jednocześnie każda inwestycja w nową, bardziej nowoczesną technologię, musi zapewniać zachowanie wyjątkowego smaku piwa. Te dwie zasady były myślą przewodnią przy optymalizacji filtracji procesowej w końcowym etapie procesu warzenia piwa. W tym kroku usuwane są zmętnienia i pozostałe komórki drożdży, dzięki czemu piwo jest nie tylko stabilne z długim okresem przydatności do spożycia, ale także czyste i jasne.

Filtracja pułapkowa: Elementy filtracyjne LifeTec™ zastępują filtry płytowe

W Browarze Budvar klarowanie odbywa się w trzyetapowym procesie. Najpierw piwo jest filtrowane za pomocą ziemi okrzemkowej. W drugim etapie dodaje się reaktywny (higroskopijny) środek stabilizujący PVPP (poliwinylopolipirolidon), który wiąże ze sobą zanieczyszczenia, co zapewnia wymaganą długotrwałą stabilność. W trzecim etapie następuje filtracja pułapkowa, podczas której zatrzymywany jest głównie zanieczyszczony PVPP oraz inne zanieczyszczenia z poprzednich procesów.

Z punktu widzenia menedżerów ten ostatni etap filtracji powinien zostać powtórzony. Powodem tego jest fakt, że stosowane filtrów płytowych wymaga dużych nakładów na czyszczenie i konserwację, ponieważ wielkoformatowe płyty filtracyjne muszą być zdejmowane, następnie indywidualnie czyszczone i ponownie montowane.

Specjalista ds. inżynierii w zakresie technologii browarniczej
Filtracja pułapkowa: obudowa PF-EG ze stali nierdzewnej wyposażona w 30" elementy filtracyjne z serii LifeTec PP 100 N i zaprojektowana dla przepływu 600 hl/h

Przetarg na realizację projektu wygrała firma Bucher Denwel spol.s.r.o. Praga, dystrybutor Firmy Donaldson na Czechy . Nie było to zaskoczeniem, ponieważ firma ta specjalizuje się w dziedzinie inżynierii procesowej, a zwłaszcza technologii browarniczej.

Inżynierowie z firmy Denwel, zarekomendowali zastosowanie przy realizacji tego projektu filtrów procesowych firmy Donaldson, ze względu wcześniejsze, zakończone sukcesem, realizacje z ich użyciem. Łatwa w konserwacji obudowa ze stali nierdzewnej serii PF-EG, otwierana na dolnym kołnierzu i na pokrywie obudowy, wyposażona jest w trzydzieści elementów filtracyjnych serii LifeTec PP 100 N. Są to wkłady filtracyjne o głębokości absolutnej 30" wykonane z plisowanego polipropylenu (stopień zatrzymania 99,98 % przy 5 µm; 99 % przy 1 µm). Obudowa i trzydzieści elementów filtracyjnych są zaprojektowane dla maksymalnego przepływu 600 hl/h (377 bl).

Integracja z automatyką, łatwe i higieniczne czyszczenie
Otwarta obudowa PF-EG ze stali nierdzewnej

Nowy zautomatyzowany filtr pułapkowy jest zintegrowany z systemem sterowania procesem, który między innymi stale rejestruje ciśnienie różnicowe. Kierownik sprzedaży Marek Kucko: "Dzięki temu browar może włączyć filtr do planowanych serwisów i konserwacji" Za sprawą zamkniętego systemu, osiągano bardzo wysoki standard higieny, a dzięki automatycznemu czyszczeniu, w tym płukaniu wstecznemu, uzyskuje się bardzo wysoki efekt oczyszczenia. Ponadto dokładne i jednocześnie delikatne automatyczne płukanie wsteczne przedłuża żywotność elementów filtracyjnych. Wartości empiryczne z tego zastosowania pokazują, że całkowita objętość filtracji 280.000 hl jest osiągana bez konieczności wymiany elementów.

Mniejsze nakłady na konserwację

Zakład działa od grudnia 2020 roku, ku zadowoleniu i zgodnie z oczekiwaniami kierownictwa browaru, zwłaszcza, że pojawiły się dodatkowe korzyści. Marek Kucko: "Dokonaliśmy obliczeń i porównań: Nakłady na konserwację są o 93 % mniejsze. Filtry są czyszczone automatycznie, a jeśli trzeba je skontrolować, to dzięki obustronnie otwieranej obudowie nie jest konieczne użycie dźwigu."

Planując układ rurociągów, firma Denwel, wdrożyła, na życzenie firmy Budvar, elastyczne rozwiązanie. " Nadal możliwa jest równoległa praca elementów filtrów płytowych i LifeTec™, ale w razie potrzeby Budvar może podłączyć drugi filtr pułapkowy o tej samej konstrukcji, a następnie opcjonalnie, eksploatować je równolegle, lub - w razie wzrostu wymagań dotyczących czystości - również szeregowo."

Masz więcej pytań na temat tego, w jaki sposób nasze produkty przynoszą korzyści Twojej firmie?

Close